Saturday Invitation Stableford  31/12/2016

Div 1 Winner M. Albury 37, R/UP J. Crocker 34 C/B
Div 2 Winner I. Coombe 40, R/UP W. Thomas 37 C/B
Div 3 Winner W. Burman 40, R/UP P. Fyfe 38 C/B
NTP's  1/10 D. Clark, 4/13 J. Shreeve, 6/15 P. Peterson, 9/18 M. Geeves
Balls Down the Line to 36      R. Gilmour, J. Shreeve, P. Eaves


Sunday to Friday – Stroke 30-12-2016

Best Net:             S. Deayton          58
Best net R/Up   M. Patterson     59
Balls to 62            J. Garrigan, P. Staples, G. Unsworth

 

Chicken Run

Gross:                   M. Cuppari          33
Net:                       M. Patterson     24.5
Lady Member:  H. Holstein          29.5

 

Twilight – 2 person Ambrose

Winner:                B. Gittus/N. Collis             27.8


Saturday Stroke 24-12-2016

Div 1 Gross M. Cuppari 70, Nett D. Unsworth 56, R/UP P. Staples 59
Div 2 Gross J. Morgan 78, Nett P. Peterson 57, R/UP T. Lucas 60
Div 3 Gross E. Rosinski 83, Nett T. Rooney 60 C/B, R/UP M. Hinsby 61
NTP's  1/10 B. Beverley-Smith, 4/13 J. Willie, 6/15 P. Korn, 9/18 P. Peterson   


Sunday to Friday Stableford

Winner:                 C. Trevena          42
R/up                      E. Rosinski           41
Lady Member       J. Coppleman     36
Balls to 37            R. Davidson, S. Deayton, J. Garrigan

 

Chicken Run

Gross                    T. Nichols             39
Net                        E. Rosinski           27.5
Lady Member       J. Coppleman     30


Wednesday Invitation Stableford   22/12/2016

A GRADE A Jago 39 pts
B GRADE T Nichols 44 pts
Balls Down the Line to 38 pts     E Rosinski, I Frawley, R Ferguson, G Unsworth


Saturday - 3 Club 2 Person Ambrose  17/12/2016

Winner J. Shreeve  -  I. Coombe 57.5
Second C. Smith  -  A. Jago 57.75
NTP's  1/10 K. Lockwood, 4/13 A. Jago, 6/15 I. Coombe, 9/18 N. Collis
Balls Down the Line to 58.5      R. Jacobson, M. Burdon, S. Booth, G. Bannister, P. Martin, W. Thomas


Sunday to Friday  16-1-16

Best net  R Gilmour  56
r/up   R Cowie     62
balls to 63 c/b  T Beverley-smith, P Woolford, R Ferguson

 

Chicken run 16-12-16

Gross  P Pearce  38
Nett P Woolford  28.5
Lady Member  D Horne  31.5

 

Twilight 15-12-16

Winner  A Eaton  21pts c/b
R Up  B Gittus    21Pts



Wednesday Invitation stroke   14/12/2016

A Grade P Manning   65
B Grade P Howe          61
Balls Down the Line to 65      G Unsworth, T Nichols, R Ferguson, R Gilmour, J Pakoti


Saturday Stroke & Monthly Medal Play-off  10/12/2016

Monthly Medal Play-off Winner M. Geeves 67
Div 1 Gross P. Pearce 68, Nett D. Unsworth 58, R/UP G. Geard 59
Div 2 Gross C. Coughran 78 C/B, Nett G. Meaghan 56, R/UP P. Peterson 61
Div 3 Gross D. Ronald 86, Nett R. Davidson 60, R/UP P. Eaves 61
NTP's  1/10 M. Albury, 4/13 P. Woolford, 6/15 P. Pearce, 9/18 D. Unsworth
Balls Down the Line to 63      M. Albury, P. Kitchener, A. Jago, L. Bennett, G. Bannister


Sunday to Friday 9-12-16

Best nett R Davidson  41pt
r/up  M Patterson  40pt
balls to 35pt   P Brown, P Korn, P Pearce

 

Chicken Run 9-12-2016

Gross  P Pearce  37
Nett  R Davidson  25.5
Lady Member  J Stoddart  32.5

 

Twilight 8-12-2016

Gross  R Jones 37
Nett  B Gittus  30.5



Wednesday Invitation Stableford   7/12/2016

A Grade A Jago 42pt
B Grade O Ohrman 40pt
Balls Down the Line to 36pt      B Davidson, D Ronald, P Howe, E Rosinski, J Bryan  B Cuthbertson



Saturday 2BBB Stableford  3/12/2016

Winner M. Albury  -  C. Coughran 55 pts
Second P. Lovell  -  H. Schenk 51 pts
Third T. Lucas  -  D. Matthews 48 pts  C/B
NTP's  1/10 A. Rees, 4/13 S. Deayton, 6/15 R. Davidson, 9/18 C. Coughran
Balls Down the Line to 47 pts      B. Shacklady, S. Allen, P. Peterson, G. Meaghan, G. Turnbull, B. Gittus, J. Etherington, P. Staples, G. Bannister, A. Eaton


Sunday to Friday 2-12-16

 Best nett  C Poate  53
R/Up    P Woolford  59

Balls to 61     R Cowie, P Korn, M Patterson

 

Chicken run 2-12-16

Gross  P Pearce 33
Nett  P Woolford  26
Lady Member  M Gilligan  31.5

 

Twilight 2-12-16

Winner  R Jones  20pts
r/up  M Clarke  20pts


Ladies – Championship 

A Grade final – D Horne (Gross), M Beattie (Nett); B Grade Final – J Stoddart (Gross), M Gilligan (Nett). 
Final of Monthly Medal Winner – M Garrigan.  Least putts – M Gilligan, K McGinniss (31).

Wednesday Invitation Stroke   30/11/2016

A GRADE P Pearce 58
B GRADE N Wilkins 58
Balls Down the Line to 62 c/b      B Simpson, B Slade, J Bryan, E Rosinski, T Nichols 



Club Championship Round 4  26/11/2016

A Grade Gross P. Downie 72, Nett L. Bennett 65
B Grade Gross B. Davison 77 C/B, Nett M. Geeves 60
C Grade Gross R. Cowie 81, Nett G. Gates 64
NTP's  1/10 P. Downie, 4/13 J. Shreeve, 6/15 M. Geeves, 9/18 S. Kube
Balls Down the Line to 64      G. Meaghan, A. Jago, K. Lockwood, R. Jacobson, W. Burman, A. Johnston

Club Champions -

A Grade C. Smith,       B Grade S. Deayton,         C Grade R. Cowie,        D. Grade O. Ohrman



Wednesday Invitation Stableford  23/11/2016

A Grade H Bell 37 pts
B Grade D Bomford 37 pts



Mens Championship Round 3  19/11/2017

A Grade Gross S. Kube 71, Nett J. O'Brien 62
B Grade Gross D. Unsworth 75, Nett P. Martin 61
C Grade Gross N. McGrath 83, Nett S. Waterworth 62
NTP's  1/10 B. Cuthbertson, 4/13 J. Willie, 6/15 R. Cowie, 9/18 S. Allen
Balls Down the Line to 64     
S. Lockwood, K. Lockwood, S. Deayton, J. Shreeve, P. Peterson, P. Howe, M. Leatherbarrow, L. Bennett, P. Korn, R. Jackson, C. Absolom

Overall results after Round 3

A Grade C. Smith       211      S. Kube         213
B Grade S.Deayton    233      S. Lockwood 243
C Grade C. Absolom  259      R.  Cowie      263
D Grade P. Howe       283      O. Ohrman    292


Sunday to Friday 18/11/2016

Best Net              P. Korn                 58
Runner Up          M. Patterson     60
Balls to 67c/b     G. Munday, C. Poate, R. Davidson, S. Deayton

 

Chicken Run

Gross                    P. Korn                 36
Net                        M. Patterson     27.5
Lady Member    M. Garrigan        31



Ladies – Par - K McGinniss, H Holstein. 

Championships Round 1 – M Beattie (64), M Garrigan (66).  Ball down the line – D Horne, M Gilligan. 

Championships Round 2 – M Garrigan (65), J Stoddart (69).  Ball down the line – H Holstein


Wednesday Invitation Stroke  16/11/2016

A Grade H. Bell 60
B Grade M. Patterson 55
Balls Down the Line to 61      D. Bomford, K. Doran, P. Szkudlarek, P. Peterson, B. Slade     



Club Championship Round 2  12/11/2016

A Grade Gross C. Smith 68 C/B, Nett J. O'Brien 57
B Grade Gross S. Lockwood 76 C/B, Nett P. Peterson 61 C/B
C Grade Gross O. Ohrman 84, Nett L. Johnston 59
NTP's  1/10 C. Coughran, 4/13 P. Woolford, 6/15 C. Coughran, 9/18 R. Goldsmith
Balls Down the Line to 63      M. Cuppari, R. Salter, G. Bannister, R. Goldsmith, P. Martin, L. Kay, D. Clark, S. Allen, P. Woolford, S. Sherriff, M. Albury


Sunday to Friday Stableford 11/11/16

Winner                 R. Teirney            42
R/up                      J. Johnston         37 c/b
Balls to 36            R. Cowie, P. Woolford, R. Davidson, P. Korn

 

Chicken Run

Gross                    P. Pearce             36 c/b
Net                        K. Doran               24
Lady Member    M. Garrigan        28


Wednesday Invitation Stableford   9/11/2016

A Grade P Peterson 41pt
B Grade K Doran 46pt
Balls Down the Line to 38pt      J Embrey, J Bryan, J Crocker, L Kay, R Salter


Club Championships Round 1      5/11/2016

A Grade Gross P Downie 67, Nett L. Bennett 62
B Grade Gross S. Deayton 78, Nett C. Coughran 61
C Grade Gross C. Absolom 85, Nett M. Leatherbarrow 64
D Grade Gross P. Howe 96, Nett P. Howe 68
NTP's  1/10 S. Kube, 4/13 K. Johnson, 6/15 M. Jones, 9/18 J. Shreeve
Balls Down the Line to 64      H. Schenk, B. Davison, I. Coombe, M. Cuppari, B. Gittus, D. Clark, A. Jago, S. Kube, P. Pearce, R. Jacobson, C. Smith



Sunday to Friday – Stroke

Best Net              R. Ferguson        67 c/b
Runner Up Net    P. Korn                 67
Balls to 72           P. Pearce, C. Trevena, S. Deayton

 

Chicken Run

Gross                    H. Bell                   36
Net                        C. Absolom         29.5
Lady Member        D. Horne              34



Wednesday Invitation stroke   2/11/2016

A Grade H Bell 58
B Grade D Pyrke 54
Balls Down the Line to 61      E Rosinski, B Cuthbertson, J Embrey, C Absolom, R Brown

     


Monthly Medal 11 29/10/2016

Overall Winner G. Hopson 55
Div 1 Gross P. Downie 66, Nett J. Hickey 57, R/UP G. Turnbull 58
Div 2 Gross J. Shreeve 75, Nett G. Hopson 55, R/UP P. Woolford 59 C/B
Div 3 Gross T. Jarvis 84, Nett J. Embrey 61, R/UP M. Burdon 62
NTP's 1/10 M. Albury, 4/13 P. Kitchener, 6/15 G. Gates, 9/18 P. Woolford
Balls Down the Line to 63     G. Robinson, S. Booth, R. Salter, D. Clark, G. Geard, R. Goldsmith, D. Unsworth, G. Gates, G. Bannister, S. Sherriff



Sunday to Friday stableford 28-10-16

Best Nett P Manning  39pt
Balls to 35pt  M Patterson



Chicken run 28-10-16

Gross  A Rees  35
Nett  J Grubb  28



Twilight 28-10-16

Gross  R Jones  40 on c/b
Nett  M Goldsmith  27.5



Ladies – Summer Shield – D Horne, M Beattie, M Garrigan

Monthly Medal No.10 – H Holstein, D Horne, M Gilligan.  Least putts – K McGinnis, D Horne (29).


Wednesday Invitation Stableford   26/10/2016

A GRADE A Rees 42pt
B GRADE B Cuthbertson 41pt
Balls Down the Line to 38pt c/b      H Bell, J Embrey, I Frawley, P Manning, R Gilmour    

 


Sunday to Friday  21/10/2016

Best Net              P. Woolford        55
Balls to 65c/b     R. Ferguson, S. Deayton

 

Chicken Run

Gross                    A. Rees                 36
Net                        P. Woolford        27.5
Lady Member    J. Stoddart          34



Wednesday Invitation stroke   19/10/2016

A Grade A Rees 60
B Grade N Wilkinson 54
Balls Down the Line to 64      L Bowden, P Pearce, M Geeves, B Eaton, D Clark



F.S. Wise Stroke  15/10/2016

Div 1 Gross P. Downie 72, Nett M. Albury 63, R/UP L. Bennett 65
Div 2 Gross J. Hickey 75, Nett S. Lockwood 58, R/UP R. Jacobson 62
Div 3 Gross T. Jarvis 86, Nett M. Hinsby 57, R/UP R. Gilmour 63
NTP's  1/10 D. Clark, 4/13 R. Salter, 9/18 A. Rees
Balls Down the Line to 65      K. Lockwood, R. Jackson, A. Johnston, M. Geeves, J. Embrey, G. Munday



Sunday to Friday 14-10-16

Winner.  P Korn 41pt
R/up.    M Robinson  39pt
Balls to 34pt  P Manning, M Patterson, P Woolford

 

Chicken run  14-10-16

Gross. P Pearce  37
Nett.  J Grubb 30
Lady Member  J Stoddart  33

 

 

Twilight 14-10-16

Gross  R Hawkins  37
Nett  H Bell  30

  


LADIES – Officials Day – Gross Visitors – Z Daubenton, R Coombe (Royal Hobart); Nett Visitors – L Dodderidge, L Ritson (Southern Country). 

Gross – D Horne, M Aird, Nett – J Sutherland, M Garrigan. 

Chip in for Cancer Stableford – M Beattie, M Garrigan, D Horne.



Wednesday Invitation Stableford   12/10/2016

A Grade A Jago 35pts
B Grade O Ohrman 35pts
Balls Down the Line to 31pts     N Collis, L Kay, A Rees, P Peterson 



Monthly Medal No. 10  8/10/2016

Overall Winner M. Geeves 53
Div 1 Gross G. Hill 68, Nett L. Bennett 59, R/UP M. Albury 64
Div 2 Gross J. Shreeve 75, Nett M. Geeves 53, R/UP B. Gittus 62 C/B
Div 3 Gross J. Holley 84, Nett N. McGrath 59, R/UP G. Munday 62
NTP's  1/10 T. Lucas, 4/13 R. Jones, 6/15 R. Brown, 9/18 L. Bennett
Balls Down the Line to 63      C. Coughran, A. Johnston, J. Etherington, P. Korn, O. Ohrman, L. Hall


Sunday to Friday 7-10-16

Best net  P Manning  65
R/up  P Korn   67
Balls to 70   R Cowie, R Davidson

 

Chicken run 7-10-16

Gross   M Patterson   38
Nett   T Nichols   27

 

Twilight  6-10-16

Gross  R Jones  34
Nett  H Bell    28 on c/b



Wednesday Invitation stroke   5/10/2016

A Grade N Collis 60
B Grade M Harvey 62
Balls Down the Line to 64      I Frawley, H Bell, T Nichols, M Patterson




Chicken Run 30/09/16

Gross                    M. Cuppari          39
Net                        R. Jackson           29.5
Lady Member    H. Holstein          32.5



Ladies –

3 Person Ambrose – D Horne, S Cooper, M Gilligan. 

Canadian Foursomes Round 1 – Gross – M Beattie, K McGinniss; nett – H Holstein, M Garrigan. 

Canadian Foursomes Round 2 – Gross and Nett – H Holstein, M Garrigan. 

Overall Champions – D Horne, J Coppleman



Wednesday Invitation Stableford   28/9/2016

Winner R Salter 41pts
Runner up J Pakoti 42pts
Balls Down the Line to 37 c/b      P Howe, G Sharples, P Pearce, K Saxby


Saturday Stableford 24/9/2016

Div 1 Winner P. Pearce 46 pts, R/UP A. Rees 40 C/B
Div 2 Winner I. Coombe 40 pts, R/UP B. Jennings 39
Div 3 Winner J. Etherington 40 pts C/B, R/UP P. Gatehouse 40
NTP's 1/10 L. Maynard, 4/13 P. Korn, 6/15 C. Coughran, 9/18 M. Burdon
Balls Down the Line to 38 pts     P. Kitchener, K. Saxby, R. Davidson, K. Lockwood, C. Smith, S. Kube, G. Geard, G. Hill, M. Geeves, O. Ohrman, R. Salter



Sunday to Friday Stroke

Best Net              R. Davidson        56
Net R/up             R. Cowie              60
Balls to 62            P. Korn, C. Poate, R. Ferguson

 

Chicken Run

Gross                    S. Deayton          37
Net                        G. Munday         28.5
Lady Member    M. Garrigan        33



Wednesday Invitation Stroke  21/9/2016

A Grade R Salter 59
B Grade J McAuley  59  c/b
Balls Down the Line to 61 c/b      I Frawley, M Harvey, P Manning, A Rees,  J Embrey


Monthly Medal No. 9  17/9/2016

Overall Winner D. Crisp 57 C/B
Div 1 Gross R. Salter 69, Nett S. Deayton 57 C/B, R/UP G. Turnbull 57
Div 2 Gross J. Hickey 80 C/B, Nett G. Geard 58, R/UP T. Lucas 63 C/B
Div 3 Gross J. Holley 85 C/B, Nett D. Crisp 57, R/UP J. Etherington 62
NTP's  1/10 K. Lockwood, 4/13 R. Jones, 6/15 I. Coombe, 9/18 M. Burdon
Balls Down the Line to 63      A. Jago, M. Cuppari, G. Meaghan, N. Collis, D. Matthews, P. Peterson, D. Clark, L. Kay


Sunday to Friday Stableford  16/9/2016

Best Net R Davidson 44 c/b
Best Net r/u C Trevena 44
Balls to 64  P Korn R Ferguson


Chicken Run  16-9-16

Gross  A Rees  36
Nett      T Best 27.5
Lady Member  H Holstein  29.5


Wednesday Invitation Stableford   14/9/2016

A Grade R Salter 40pt
B Grade M Harvey 42pt
Balls Down the Line to 39pt       T Best, K Saxby, J Garrigan, D Crisp, R Ferguson  P Peterson


Saturday Stroke  10/9/2016

Div 1 Gross P. Kitchener 71, Nett N. Collis 60 C/B, R/UP R. Jones 62
Div 2 Gross J. Hickey 74, Nett D. Matthews 54, R/UP P. Korn 57
Div 3 Gross R. Davidson 83, Nett O. Ohrman 59 C/B, R/UP L. Hall 60
NTP's  1/10 I. Coombe, 4/13 J. Crocker, 6/15 S. Waterworth, 9/18 R. Jones
Balls Down the Line to 62 C/B      R. Jackson, B. Jennings, P. Dodge, R. Cowie, R. Jacobson, J. Morgan



Sunday to Friday Stroke

Best Net              R. Ferguson        54
Balls to 62  57 c\b    C. Poate, G. Munday.

 

Chicken Run

Gross                    H. Bell                   31
Net                        R. Ferguson        25.5
Lady Member    H. Holstein          32


Wednesday Invitational Stroke 7/09/2016

No Competition as inconsistent rules for all groups (declared no comp by Club Captain)


Captains vs President  2BBB Stableford  3/9/2016

Winner Captain's Team
Best score R. Jacobson  -  S. Waterworth 49 pts

NTP's  1/10 D. Clark, 4/13 N. Collis, 6/15 M. Burdon, 9/18 J. O'Brien
Balls to the  Captain's Team


Sunday To Friday   2/9/2016

Best Net M Patterson 46pts
Best Net R/U S Deayton 41pts

 

Chicken Run 2/09/2016

Gross S Deayton 39
Nett     P Korn

Lady Member   M Garrigan 30.5



LADIES RESULTS

Final of Silver Spoon – M Garrigan.  Balls down the line – K McGinnis, J Stoddart. 
Monthly Medal No.9 – H Holstein, M Garrigan.  Ball down the line – M Gilligan.  Least putts – K McGinniss.


Wednesday Invitation Stableford   31/8/2016

A Grade R Salter 46pt
B Grade J Johnston 44pt c/b
Balls Down the Line to 39pt c/b      L Bowden, E Rosinski, P Pearce, B Slade, R Ferguson     



Saturday Stroke  27/8/2016

Div 1 Gross J. Willie 70, Nett N. Collis 62, R/UP P. Staples 64
Div 2 Gross J. Hickey 80 C/B, Nett J. Morgan 62, R/UP R. Cowie 64
Div 3 Gross J. Etherington 86 C/B, Nett R. Gilmour 57, R/UP P. Dodge 61
NTP's  1/10 J. Crocker, 4/13 D. Matthews, 6/15 P. Korn, 9/18 T. Johnston
Balls Down the Line to 66      E. Rosinski, A. Jago, S. Deayton, O. Ohrman, C. Smith, R. Jacobson, P. Pearce, W. Thomas, J. Crocker, L. Hall


Sunday to Friday Stroke  26/8/2016

Best Net J Johnston 60
Best Net r/u P Pearce 63

Balls to 64  P Korn R Ferguson


Chicken run  26-8-16

GROSS  P Manning 39
Nett      R Brown 30


Wednesday Invitation Stroke  24/8/2016

A Grade P Manning 58
B Grade J Bryan 59

Balls Down the Line to 63      G Robinson, R Brown, H Bell, , J Garrigan


Joe Rogers Memorial Stableford  20/8/2016

Div 1 Winner L. Bennett 43, R/UP M. Albury 41
Div 2 Winner D. Unsworth 41, R/UP A. Johnston 39 C/B
Div 3 Winner M. Hinsby 42, R/UP T. Rooney 41
NTP's  1/10 L. Johnston, 4/13 M. Albury, 6/15 G. Geard, 9/18 M. Albury



Sunday to Friday Stableford 18-08-2016

Winner                 P. Pearce             41pts
R/up                      N. Collis                39pts

Balls to 36 c/b    C. Trevena, R. Ferguson

 

Chicken Run

Gross                    N. Collis                37

Net                        J. Holley               28 c/b


Ladies Results – Stableford

J Stoddart, K McGinniss. 

Monthly Medal No.8

M Gilligan (nett 61), M Garrigan (nett 64).  Least putts – J Stoddart, M Aird, M Garrigan (33)



Wednesday Invitation Stableford   17/8/2016

A Grade N Collis 39 pts
B Grade J McAuley 39 pts
Balls Down the Line to 37 c/b      P Pearce, R Martin, O Ohrman, K Doran



Canadian Foursomes  Championship 13/8/2016

Champions P. Pearce  -  A. Jago 71
A Grade Gross P. Pearce  -  A. Jago 71
A Grade Nett P. Peterson   -   J. Shreeve 56.5
B Grade Gross I. Coombe  -  C. Coughran 76
B Grade Nett  I. Coombe  -  C. Coughran 57

NTP's  1/10 R. Jackson, 4/13 J. Shreeve, 6/15 G. Geard, 9/18 J. Obrien



Sunday to Friday – Stroke 12-08-2016

Best Net              R. Ferguson       58
R/U Net               G. Munday         65
Ball down the line to 66 R. Cowie

 

Chicken Run

Gross                    A. Rees               39
Net                        R. Ferguson        29



Wednesday Invitation Stroke  10/8/2016

A Grade P Manning 61
B Grade E Rosinski 57
Balls Down the Line to 63      R Ferguson, L Smith, G Bligh, I Frawley, R Gilmour



Monthly Medal No. 8 6/8/2016

Overall Winner N. Collis 57
Div 1 Gross P. Downie 67 C/B, Nett C. Smith 60, R/UP R. Jones 62 C/B
Div 2 Gross D. Unsworth 79, Nett N. Collis 57, R/UP P. Korn 62
Div 3 Gross L. Kay 84, Nett G. Bird 63 C/B, R/UP E. Rosinski 64 C/B
NTP's 1/10 Mick Harvey, 4/13 C. Smith, 6/15 R. Wozniak, 9/18 R. Jones
Balls Down the Line to 65 C/B     M. Cuppari, J. Willie, B. Slade, D. Clark, J. Etherington, A. Jago, S. Sherriff, C. Absolom


Sunday to Friday Stableford 5-8-16

Best nett P Pearce  40pts
Runner up  P Manning 38pts on c/b
Balls to 37pst on c/b  M Robinson  P Woolford

 

Chicken run 5-8-16

Gross P Pearce 36
Nett R Cowie  31



Wednesday Invitation stableford  3/8/2016

A Grade G Robinson 37 pts
B Grade R Wozniak 42 pts
Balls Down the Line to 37pts       G Sharples, R Cowie, D Brown, B Slade, B Cuthbertson


Saturday Stroke  30/7/2016

Div 1 Gross C. Smith 71, Nett P. Pearce 59, R/UP G. Turnbull 60
Div 2 Gross J. Hickey 79, Nett D. Matthews 60, R/UP S. Sherriff 64
Div 3 Gross M. Hinsby 85, Nett M. Burdon 60, R/UP L. Johnston 61 C/B
NTP's  1/10 S. Deayton, 4/13 G. Turnbull, 6/15 D. Clark, 9/18 R. Jones
Balls Down the Line to 64      S. Deayton, R. Jones, J. Crocker, M. Albury



Sunday to Friday – Stroke 29-07-2016

Net Winner        R. Hosie                57
Net R/up             P. Pearce             61

Balls to 63 G. Munday, N. Collis

 

Chicken Run

Gross                    H. Bell                   38 c/b
Net                        R. Hosie                28.5



Ladies – Monthly Medal No.6

D Horne.  Least putts – D Horne (28) 

Monthly Medal No.7

M Garrigan, K McGinniss.  Least putts – M Garrigan (29)



Wednesday Invitation Stroke  27/7/2016

A Grade G. Bligh 64
B Grade G. Robinson 59

Balls Down the Line to 66      R. Wozniak, J. White, P. Pearce, J. Garrigan



2 Person Ambrose 23/7/2016

Winners G. Meaghan - G. Geard 56.5 Nett
NTP's 1/10 J. Shreeve, 4/13 G. Meaghan, 6/15 L. Bennett, 9/18 M. Burdon



Sunday to Friday Stableford 22-07-2016

Winner R. Teirney 43 pts
Runner up P. Woolford 38 pts
Balls Down the Line to 38 pts P. Pearce


Chicken Run 22-7-16

Gross  M. Cuppari   38
Nett  R. Teirney  27



Wednesday Invitation Stableford  20/7/2016

A Grade R. Brown 37 pts
B Grade M. Paterson 40 pts
Balls Down the Line to 35pts c/b      R. Martin, W. Povey, R. Salter, H. Bell



Monthly Medal No. 7  16/7/2016

Overall Winner R. Jackson 60 C/B
Div 1 Gross P. Downie 67, Nett J. Shreeve 62 C/B, R/UP G. Geard 63
Div 2 Gross S. Sherriff 77, Nett R. Jackson 60 C/B, R/UP R. Cowie 60
Div 3 Gross C. Coughran 89, Nett M. Burdon 63, R/UP L. Johnston 65
NTP's  1/10 S. Waterworth, 4/13 R. Jackson, 6/15 W. Thomas, 9/18 J. Crocker
Balls Down the Line to 65      P. Martin, J. Morgan, I. Coombe, S. Booth, P. Peterson, R. Jones, J. Crocker, P. Pearce


Sunday to Friday 15 July 2016

Best Net              J. White                63
Best Net R/Up   M. Robinson      65 c/b
Balls to 67            R. Ferguson, H. Bell

 

Chicken Run

Gross                    P. Pearce             37
Nett                       R. Ferguson        31.5
Lady Member    D. Horne              30



Basil Branch Memorial Stroke 9/7/2016

Div 1 Gross G. Hill 69, Nett P. Downie 55, R/UP G. Turnbull 59
Div 2 Gross B. Gittus 79, Nett J. Hickey 56, R/UP K. Johnson 61
Div 3 Gross M. Burdon 86, Nett L. Hall 62, R/UP G. Bird 63 C/B

Course Record 61 by Preston Downie

NTP's 1/10 G. Hill, 4/13 R. Jones, 6/15 S. Deayton, 9/18 P. Downie
Balls Down the Line to 65 C/B D. Clark, A. Jago, A. Rees, S. Sherriff, J. Crocker, J. Etherington, K. Patterson



Sunday to Friday Stableford  8/7/2016

Nett R. Cowie 40pts
Runner up  G. Gates  39pts



Chicken Run  8/07/2016

Gross  P. Pearce  34
Nett G. Gates  28.5



Wednesday Invitation Stableford 6/7/2016

A Grade P. Peterson 39 pts
B Grade G. Sharples 40pts
Balls Down the Line to 36 pts     M. Patterson, A. Gardener, B. Eaton, J Garrigan



Ted Newman Memorial Stableford  2/7/2016

Div 1 Winner D. Clark 45, R/UP R. Jones 41
Div 2 Winner D. Matthews 39, R/UP J. Holley 38 C/B
Div 3 Winner L. Johnston 38 C/B, R/UP P. Fyfe 38 C/B
NTP's  1/10 T. Johnston, 4/13 S. Sherriff, 6/15 M. Albury, 9/18 J.
O'Brien
Balls Down the Line to 37 C/B      P. Pearce, A. Eaton, M. Albury, C. Coughran, G. Robinson, T. Lucas, S. Waterworth, G. Meaghan



Sunday to Friday 1-06-2016

Best Net              G. Gates              59 c/b
Net Runner Up J. Johnson           59
Balls to 65            C. Trevena, M. Robinson, M. Patterson, R. Cowie

 

Chicken Run

Gross                    G. Bligh                 35
Net                        G. Sharples         27.5



Wednesday Invitation Stroke 29/6/2016

A Grade G. Bligh 62
B Grade J. Johnston 58
Balls Down the Line to 63 on c/ B. Cuthbertson, R. Gilmour, G. Sharples, L. Bowden



Faulkner Cup - Stroke  25/6/2016

Div 1 Gross A. Eaton 70, Nett R. Salter 58, R/UP G. Meaghan 62
Div 2 Gross P. Korn 80, Nett D. Unsworth 62 C/B, R/UP J. Morgan 63 C/B
Div 3 Gross N. McGrath 86, Nett R. Davidson 63, R/UP B. Slade 64
NTP's  1/10 N. Collis, 4/13 J. Willie, 6/15 J. Hickey, 9/18 A. Eaton
Balls Down the Line to 65      M. Geeves, M. Albury, N. Collis, J. Crocker, A. Jago, B. Gittus, G. Hill



Sunday to Friday Stableford  24-6-2016

S. Deayton 39


Chicken Run 24-6-16

Nett  P. Pearce  28.5


Ladies – Winter Shield

D Horne, M Beattie. 


Ladies – Silver Spoon Round 1

J Stoddart, M Beattie. 


Ladies – Silver Spoon Round 2

M Garrigan, J Stoddart. 


Ladies – Silver Spoon Round 3, Monthly Medal No.6 and Ladies Invitation Day

D Horne, V Hemingway, M Gilligan
Least putts – D Horne (29)
Ball down the line – D Stephens (Pittwater) 


Ladies – Silver Spoon Round 4

D Horne – overall winner.  

 

Ladies – Bronze Stableford

K McGinniss, J Stoddart, M Gilligan, M Beattie, M Aird



Winter Cup  18/6/2016

A Grade Gross P. Downie 70 C/B, R/U C. Smith 70
B Grade Gross R. Jacobson 77, R/U G. Geard 78 C/B
C Grade Gross E. Rosinski 83, R/U L. Kay 84

NTP's  1/10 G. Geard, 4/13 D. Matthews, 6/15 J. Shreeve, 9/18 D. Unsworth

Balls Down the Line to 78      J. Willie, A. Eaton, G. Hill, L. Bennett, M. Albury, R. Salter, R. Jones, D. Ronald



Sunday to Friday Stroke  17/6/2016

Best Nett  S. Deayton 60
Balls to 66  D. Ronald , R. Ferguson


Chicken Run  17-6-16

Nett      B. Shacklady  29
Lady Member   M. Garrigan    31.5 nett



Wednesday Invitation Stroke 15/6/2016

A Grade M. Davies 59
B Grade J. McAuley 59
Balls Down the Line to 65 on c/b     J. Johnston, R.Salter, J. Garrigan, D. Ronald

Pinehurst Foursomes  11/6/2016

Winner M. Hinsby  -  T. Talbot 58
Second R. Goldsmith  -  S. Deayton 59 C/B
Third M. Albury  -  A. Jago 59
NTP's  1/10 N. Collis, 4/13 R. Salter, 6/15 T. Jago, 9/18 M. Albury




Sunday to Friday Stableford  10/6/2016

Best Nett M. Leatherbarrow 39 pts
Balls to 36 M. Patterson, R. Ferguson


Chicken Run  10/6/16

Nett      R. Ferguson  32



Wednesday Invitation Stableford  8/6/2016

A Grade R. Salter 39 pts
B Grade E. Rosinski 39 pts

Balls Down the Line to 35 pts      P. Peterson, O. Ohrman, G. Robinson, R. Ferguson



Monthly Medal No. 6  4/6/2016

Overall Winner N. Collis 58
Div 1 Gross C. Smith 70, Nett D. Clark 62, R/UP J. O'Brien 63 C/B
Div 2 Gross D. Ronald 77, Nett N. Collis 58, R/UP R. Jacobson 62
Div 3 Gross M. Burdon 88 C/B, Nett C. Coughran 64 C/B, R/UP O. Ohrman 64 C/B

NTP's  1/10 S. Kube, 4/13 C. Smith, 6/15 S. Deayton, 9/18 G. Bannister
Balls Down the Line to 65 C/B      R. Jackson, A. Rees, G. Hill, S. Deayton, J. Crocker, P. Korn, S. Kube, M. Albury, S. Sherriff, M. Hinsby, D. Matthews, G. Hopson


Sunday to Friday Stroke  3/6/2016

Best Net P. Korn  59
Balls to 61 S. Deayton, R. Ferguson  


Chicken Run  3/6/2016

Gross  S. Deayton 36
Nett      P. Korn  27



Wednesday Invitation Stroke 1/6/2016

A Grade R. Salter 59
B Grade A. Gardener 60
Balls Down the Line to 67 on c/b     Graham Robinson, Peter Pearce, Brian Cuthbertson, Barry Slade.



Saturday 2BBB Stableford  28/5/2016


Winner L. Johnston  -  J. O'Brien 50 pts
Second G. Bannister  -  R. Jones 49 pts c/b
Third J. O'Brien  -  K. Johnson 49 pts c/b

NTP's  1/10 G. Turnbull, 4/13 G. Turnbull, 6/15 P. Staples, 9/18 R. Salter

Balls Down the Line to 44 c/b      M. Leatherbarrow, M. Reid, J. Leamey, J. Hickey, J. Crocker, R. Salter, T. Rooney, G. Geard, R. Gilmour, D. Ronald,
M. Harvey, B. Mason



Sunday to Friday Stableford 27/5/2016

Best Nett P. Pearce 41pt
Best Nett r/u N. Collis 39pt

 

Chicken run 27-5-16

Gross P. Pearce 34
Nett     N. Collis 30
Lady Member     V. Hemmingway   31.5 nett


Wednesday Invitation Stableford 25/5/2016

A Grade G. Bligh 35
B Grade R. Direen 39 on c/b

Balls Down the Line to 36 on c/b     R. Brown, D. Ronald, B. Eaton, Joel Pakoti

 

J Self Memorial (Stroke) 21/5/2016

A Grade Gross G. Hill 69, Nett A. Eaton 60
B Grade Gross G. Geard 75, Nett R. Jones 57
C Grade Gross B. Shacklady 84 c/b, Nett L.Hall 60

NTP's  1/10 G. Geard, 4/13 E. Rosinski, 6/15 S. Deayton, 9/18 R. Salter

Balls Down the Line to 64    
S Waterworth, L Maynard, D Ronald, B Gittus, M. Geeves, J Holley, G Robinson, D Unsworth, D Mathews, R Cowie, P. Kitchener, B Slade

 

 

Sunday to Friday Stroke 20/5/2016

Best Nett M. Robinson 60 c/b
Balls Down the Line to 65 C/B     P. Korn, D. Ronald 


Chicken Run

Gross: P. Korn
Nett M. Robinson

 

Wednesday Invitation Stroke 18/5/2016

A Grade M. Davies 59
B Grade C. Absolom 60 

Balls Down the Line to 62 on c/b     B. Slade, H. Bell, L. Kay, R. Brown

 

Saturday Stableford 16/5/2016

A Grade Winner P. Downie 42, R/UP J. Crocker 41
B Grade Winner G. Bannister 39, R/UP A. Johnston 38
C Grade Winner P. Lovell 41, R/UP L. Kay 40 

NTP's 1/10 B Nightingale, 4/13 M Reid, 6/15 G Hopson, 9/18 R Cowie

Balls Down the Line to 37 C/B    
P Staples, M Albury, P Kitchener, J. Etheringon, M Hinsby, M Burdon, J O'Brien, P Szkudlarek, G Geard, R. Salter, R Jackson, P Peterson

 

 

Sunday to Friday Stroke 13/5/2016

Best Nett P Brown 38
Best Net Runner Up M Robinson 37 On C/B

Balls To 37 On C/B S Deayton

 

Chicken Run 13-5-16

Gross H Bell 38
Nett P Korn 30

Lady Member D Horn 33



Wednesday Invitation Stableford 11/5/2016

A Grade P Pearce 38
B Grade T Nichols 43 

Balls Down The Line To 36 On C/B     D. Ronald, L. Kay, J. Embrey, A. Gardener 


Monthly Medal No. 5  7/5/2016

Winner S. Deayton 57 C/B
Div 1 Gross C. Smith 65, Nett S. Deayton 57 C/B, R/UP A. Eaton 57
Div 2 Gross G. Geard 77, Nett G. Clements 59, R/UP R. Jackson 60
Div 3 Gross C. Coughran 81, Nett M. Hinsby 60, R/UP J. Holley 61 C/B

NTP's  1/10 P. Fyfe, 4/13 P. Fyfe, 6/15 R. Goldsmith, 9/18 C. Smith

Balls Down the Line to 63 C/B      P. Kitchener, J. Shreeve, P. Fyfe, A.Rees, R. Campbell, K. Johnson, G. Bligh, P. Downie, W. Thomas, D. Ronald, L.Johnston, D. Matthews



Sunday to Friday Stroke  6/5/2016

Best Net P Korn 58   on count back
Best Net Runner Up P Woolford 58
Balls to 62 D Ronald, M Robinson



Ladies - Canadian Foursomes - Officials' Day

D Horne & J Davie (Claremont) on countback from E Johnston & M Beattie.

Ladies - Monthly Medal No.4

D Horne (62), K McGinniss (66), M Garrigan (67). 
Ball down the line - M Beattie.  Least putts - D Horne (30).

 

Wednesday Invitation Stroke  4/5/2016

A Grade P Pearce 63 B Grade P Byrne 60
Balls Down the Line to 64      R Ferguson, D Ronald, R Martin, E Rosinski



Saturday Stroke  R. D. Barker Memorial  30/4/2016

A Grade Gross C. Smith 68 c/b, Nett L. Bennett 59
B Grade Gross R. Goldsmith 73, Nett B. Gittus 59 c/b
C Grade Gross G. Clements 78, Nett D. Ronald 60

NTP's  1/10 P. Downie, 4/13 M. Goldsmith, 6/15 R. Goldsmith, 9/18 A. Rees

Balls Down the Line to 62 C/B      A. Johnston, G. Bluett, A. Rees, R. Salter, H. Schenk, P. Peterson, P. Szkudlarek, E. Rosinski, J. Embrey,  M. Albury, P. Korn, R. Jacobson



Sunday to Friday Stableford  29/4/2016

Best Net P. Howe 43
Best Net Runner Up R. Tierney  41 on c/b
Balls to 37 c/b J. Johnson, C. Trevena, R. Hosie, P. Mason



Chicken Run

Gross  P. Pearce 33
Net  B. Shacklady 25.5
Lady Member D. Horne 29



Wednesday Invitation Stableford  27/4/2016

A Grade A Rees 42
B Grade K Saxby 42

Balls Down the Line to 40 on c/b    

 T. Best, G. Sharples, B. Eaton, R/. Salter, M. Whelan, A. Gardener



Saturday 2 Person Ambrose 23/4/2016

Winner A. Eaton - N. Collis 52.75
Second J. Holley - B. Shacklady 53.5
Third L. Bennett - L. Kay 53.75

NTP's 1/10 B. Shacklady, 4/13 B. Shacklady, 6/15 P. Korn, 9/18 G. Turnbull
Balls Down the Line to 56.5     R. Campbell, A. Cumming, K. Mann, G. Clements, S. Deayton, G. Bannister, B. Gittus, R. Cowie, G. Hill, G. Turnbull



Sunday to Friday Stroke 22/04/2016

Best Net M.Robinson  66
Best Net Runner Up R. Davidson 67

Balls Down the Line to 67 on c/b  S Deayton  R Ferguson

 

 

Chicken run  22-4-16

Gross  P Woolford 38 on c/b
Nett   R Ferguson  27.5

Lady Member D Horne  28


Wednesday Invitation Stroke  20/4/2016

A Grade P. Peterson 59
B Grade G Sharples 60
Balls Down the Line to 61      L. Kay, J. Garrigan, P. Szkudlarek, J. White



Saturday Stableford 16/4/2016

A Grade Winner A. Jago 41, R/UP S. Deayton 40
B Grade Winner R. Brown 42, R/UP G. Bannister 39 C/B
C Grade Winner N. McGrath 45, R/UP D. Matthews 44

NTP's 1/10 T. Lucas, 4/13 C. Smith, 6/15 R. Davidson, 9/18 P. Eaves

Balls Down the Line to 38 C/B     L. Johnston, L. Kay, M. Leatherbarrow, R. Davidson, C. Smith, B. Nightingale, T. Rooney, A. Eaton, D. Goss, T. Lucas, K. Johnson, R. Hawkins

Sunday to Friday Stableford  15/4/2016

Best Net R. Tierney 42
Best Net Runner Up P. Woolford 41
Balls to 36 R. Davidson, S. Deayton, P. Korn

 

Chicken Run

Gross S. Deayton 34
Net  R. Gregg 25.5

Lady Member K. McGinniss


Ladies  International Bowl Round 2

M Aird, R Mayne, K McGinniss.  Ball down the line – D Horne, S Cooper. 

Ladies  International Bowl Round 3

S Cooper, D Horne.  Ball down the line – K McGinniss.
Bronze One Winner – K McGinniss.  Bronze Two Winner – M Aird.


Wednesday Invitation Stableford 13/4/2016

A Grade A. Jago 45 pts

B Grade R. Gregg 43 pts

Balls Down the Line to 41 C/B      B. Simpson, B. Cuthbertson, G. Bligh, P. Szkudlarek


Monthly Medal #4   9/4/2016

Overall Winner B. Shacklady 53

A Grade Gross P. Kitchener 72, Nett L. Bennett 62

B Grade Gross N. Collis 72, Nett W. Thomas 60 C/B

C Grade Gross B. Shacklady 75, Nett J. Embrey 57 C/B

NTP's 1/10 J. Crocker, 4/13 B. Nightingale, 6/15 S. Kube, 9/18 J. Crocker

Balls Down the Line to 62 C/B     P. Szkudlarek, R. Jackson, L. Johnston, T. Rooney, A. Jago, D. Clark, S. Sherriff, J. Hickey, D. Unsworth, P. Eaves, D. Matthews, A. Rees

 


Sunday to Friday 8-04-16

Best Net              M. Robinson       56
R/up Net             R. Ferguson        60
Balls to 63 c/b    R. Davidson, J. White, P. Korn, G. Munday

 

Chicken Run 8-04-16

Gross                    M. Robinson      35 c/b
Net                        R. Ferguson        26.5
Lady Member    M. Garrigan        29.5


Wednesday Inv Stroke 4-04-16

A Grade.  A Rees  59 Nett
B Grade. D Ronald 58 Nett

Balls to 62 C/B   R Direen, R Ferguson, H Bell, G Sharples, R Price, R Gregg



Saturday 2BBB Stableford 2-04-2016

Winner M. Hinsby -  W. Burman 49 pts

Second J. Embrey -  L. Bennett 48 pts

Third I. Coombe -  T. Jarvis 46 pts  C/B

NTP's   1/10 G. Bannister, 4/13 D. Ronald, 6/15 I. Coombe, 1/10 S. Allen

Balls Down the Line to 44     J. Etherington, P. Staples, P. Szkudlarek, D. Ronald, R. Clarke, P. Eaves, R. Jacksom, M. Cuppari, S. Allen, L. Johnston, S. Deayton, N. Collis


Chicken Run 1-4-16

Gross. J Pakoti  38

Nett . P Korn  29

 

 

Sunday To Friday 1-4-16

Best Nett  P Woolford  37pt

Balls To 35pt On C/B

P Manning, R Ferguson, M Patterson


Wednesday Inv Stableford 30-3-16

A Grade   R Brown 43pts
B Grade   D Bomford 48 pts

Balls To 40 pts G Robinson, G Hill, J Mcauley

Irish Stableford – Ladies 

Winners – E Adams, S Cooper, H Holstein. Runners/Up – V Hemingway, M Aird, M. Garrigan

Monthly Medal No.3

 Winner – D Horne; Runners/Up – M Aird, K McGinniss; least putts – R Mayne/M Beattie. 


Ladies International Bowl Round 1

Winner – V Hemingway; Runners/Up D Horne, D Dakin.  Ball down the line – M. Gilligan


H. T. Wood Memorial (Stroke) 26/3/2016

A Grade Gross P. Downie 70, Nett G. Hill 66
B Grade Gross M. Albury 73, Nett S. Lockwood 61
C Grade Gross J. Holley 85 C/B, Nett D. Bomford 59

NTP's 1/10 M. Geeves, 4/13 J. Etherington, 6/15 K. Lockwood, 1/10 R. Ferguson

Balls Down the Line to 66     R. Jackson, P. Eaves, M. Burdon, D. Clark, M. Geeves, B. Slade, N. McGrath, J. Hickey, I. Coombe, S. Hyland, G. Munday, R. Cowie

Sunday to Friday 25-03-16

Best Net              P. Mason             54
Nett R/Up           R. Cowie              60
Balls to 69            C. Trevena, R. Davidson, B. Stuart, J. Johnson



Wednesday Invitation Stroke 23-03-2016

A Grade:              G. Robinson       62
B Grade:              J. Embrey            57
Balls down the line to 65 c/b       M. Davies, B. Slade, P. Pearce, E. Rosinski


Saturday Stableford 19-03-2016                 

A Grade P. Pearce 39, R/UP A. Eaton 36
B Grade R. Cowie 44, R/UP A. Jago 42
C Grade E. Rosinski 40 C/B, R/UP P. Fyfe 40

NTP's

1/10 S. Allen, 4/13 P. Kitchener, 6/15 E. Rosinski, 1/10 J. Etherington

Balls Down the Line to 35 pts C/B J. Hickey, I. Coombe, D. Matthews, J. Etherington, K. Johnson, S. Lockwood, G. Munday, P. Eaves, G. Gates, R. Jones, P. Woolford, J. Holley


Sunday to Friday (Stableford) 18-03-2016

Winner                 C. Trevena          42
R/Up (c/b)          P. Korn                 40
Balls to 36            P. Pearce, D. Ronald, K. Martin, R. Cowie

 

Chicken Run 18-03-2016

Gross                    J. O’Brien             35
Net                        H. Bell                   27.5
Lady Member    D. Horne              32

      

Wednesday Invitational Stableford - 16-03-2016

A Grade               P. Peterson        43 pts
B Grade                K. Doran               40 pts
Balls to 38 c/b    H. Bell, R. Brown, P. Howe, R. Direen


Monthly Medal No. 3 - Stroke 12-03-2016

Monthly Medal winner J. Etherington 54
A Grade Gross Craig Smith 67 Nett G. Hill 62
B Grade Gross T. Lucas 73 Nett M. Albury 60
C Grade Gross K. Johnson 78 Nett J. Etherington 53

NTP's  1/10 M. Cuppari, 4/13 L. Bennett, 6/15 S. Waterworth, 9/18 R. Salter

Balls Down the line

T. Rooney, B. Shacklady, T. Jarvis, A. Johnston, G. Geard, R. Goldsmith, R. Jacobson, P. Staples, M. Geeves, L. Johnston, S. Deayton, D. Unsworth


Sunday to Friday 11-03-2016

Best Nett              J. Johnson
Net R/U               S. Deayton
Balls to 61            R. Davidson, M. Patterson, R. Ferguson

 

Chicken Run 11-03-2016

Gross                    S. Deayton          34
Nett                        M. Cuppari          28
Lady Member    M. Gilligan           30


Ladies Foursomes Championships

1st Round Gross Winners – D Horne and M Garrigan; Nett Winners – E Adams and H Holstein. 
2nd Round Gross Winners – D Horne and M Garrigan; Nett Winners – E Adams and H Holstein. 

Club Champions – D Horne and M Garrigan


Wednesday Invitational Stroke 9/3/2016

A Grade   J. Pakoti               60 net
B Grade   O. Ohram              57 net
Balls to 62    B.Slade, M. Patterson, G. Bligh, L.Kay

Foursomes Championship 5-03-2016

OVERALL WINNERS A. Eaton - S. Deayton 72

A Grade Gross A. Eaton - S. Deayton 72, Nett K. Johnston - J. O'Brien 60

B Grade Gross R. Cowie - G. Munday 79, Nett J. Etherington - S. Lockwood 61.5

Balls to 64.5
L. Kay, L. Bennett, M. Geeves, G. Bluett, W. Burman, M. Hinsby, T. Lucas, G. Hopson, G. Hill, N. Collis, P. Szkudlarek, E. Rosinski

NTP's
1/10 J. Leamey, 4/13 N. McGrath, 6/15 G. Bluett, 9/18 I. Coombe


Sunday to Friday (Stableford) 4-03-2016

Best Nett P. Byrne 39 pts C/B
R/Up Nett H.Bell 39 pts C/B
Balls to 37 pts R. Davidson, G. Munday, M. Robinson, A. Stacey

 

Chicken Run 4-03-2016

Gross M. Cuppari 35
Nett A. Rees 29.5
Lady V. Hemingway 29.5


Wednesday Invitation Stableford 2-03-2016

A Grade A. Rees 43 Pts
B Grade J. Bryan 38 Pts
Balls to 36 C/B R. Salter, P. Pearce, L. Kay, J. Embrey


Saturday Stableford 27-02-2016

Div 1 P. Kitchener 42 pts, L. Maynard 41 pts C/B
Div 2 R. Goldsmith 42 pts C/B, S. Lockwood 42 pts
Div 3 R. Davidson 42 pts, K. Johnson 40 pts

NTP's  1/10 L. Johnston, 4/13 G. Hopson, 6/15 J. Shreeve, 9/18 T. Jago

Balls Down the Line to 36 pts
L. Bennett, A. Johnston, P. Pearce, G. Hopson, S. Deayton, P. Lovell, M. Cuppari, J. Etherington, J. Holley, M. Leatherbarrow, D. Clark, P. Eaves


Sunday to Friday 26-02-2016

Best Nett P. Pearce 59
Balls to 62 R. Gilmour, R. Ferguson, P.Woolford

 

Chicken Run 26-02-16

Gross P. Woolford 36
Nett M. Patterson 26.5
Lady Member M. Gilligan 29


Four Ball Best Ball 25/2/2016

Winners: V Hemmingway & M Aird 45
Runner-up: D Horne & D Dakin 42



Wednesday Invitational Stroke

A Grade Net P. Peterson 60
B Grade Net M. Patterson 56
Balls to 61 B. Cuthbertson, P. Byrne, R. Martin, R. Price

 


Saturday Stroke 20-02-2016

Div 1 Winner G. Hill 59,  Runner-up P. Kitchener 63
Div 2 Winner I. Coombe 57, 2 Runner-up M. Geeves 59
Div 3 Winner P. Lovell 57,  Runner-up P. Szkudlarek 63 C/B

NTP's  1/10 G Bligh, 4/13 B.Mason, 6/15 M. Jones (Hole-in-One), 9/18 P. Lovell

Balls to 64
T. Jarvis, S. Hyland, B. Gittus, P. Woolford, B. Slade, Michael Harvey, L. Hall, G. Bird, R. Cowie, G. Clements, J. Holley, B. Jennings



Sunday to Friday 19-02-2016

Winner:                R. Davidson        40
Balls to 37 C. Trevena, R. Gilmour, P. Woolford

 

Chicken Run 19-02-2016

Gross:   H. Bell                   38
Net:       R. Gregg               28.5

Ladies Monthly Medal 2 18/2/2016

Winner: M Beattie 57
Runner-up: M Gilligan 61



Wednesday Inv Stableford 17-02-16

A Grade. H. Bell  40pts
B Grade. J. Johnston  37pts

Balls to 36pt on c/b  G. Robinson, P. Pearce, A. Rees, M. Harvey

 

Monthly Medal No. 2 13-02-2016

OVERALL WINNER J Etherington 55

Div 1 Winner P. Staples 59, Runner-up G. Bluett 63 C/B
Div 2 Winner A. Johnston 62, Runner-up G. Robinson 63
Div 3 Winner J. Etherington 55, Runner-up P. Fyfe 61

NTP's  1/10 G. Hill, 4/13 R. Ferguson, 6/15 P. Pearce, 9/18 J. Willie

Balls to 65 C/B
S. Deayton, P. Pearce, L. Hall, W. Thomas, C. Smith, R. Goldsmith, T. Lucas, T. Jarvis, G. Hill, J. O'Brien, J. Embrey, G. Geard


Wednesday Invitational Stroke 10-02-2016

A Grade H. Bell 62
B Grade R. Gilmour 60
Balls to 63 M. Patterson, K. Saxby, P. Szcudlarek & P. Howe

 

Chicken Run 12-02-2016

Gross S. Deayton 35
Net  R. Davidson 28
Lady M. Gilligan 30

 

Sunday to Friday 12-02-2016

Best Net R. Gilmour 56
Runner Up Net G. Munday 57
Balls to 64 S. Deayton, P. Byrne & R. Davidson


RD Barker Shield 11-02-2016

Winner: M Beattie 64
Runners Up: D Horne 66 & J Stoddart


Boags Summer Cup 6-02-2016

Div 1 Winner G. Hill 59, Runner-up M. Albury 61 C/B
Div 2 Winner A. Johnston 57, Runner-up D. Unsworth 62
Div 3 Winner Michael Harvey 59, Runner-up R. Gilmour 62 C/B

NTP's  1/10 M. Leatherbarrow, 4/13 G. Hill, 6/15 P. Korn, 9/18 M. Burdon

Balls to 64
J. Shreeve, M. Leatherbarrow, R. Cowie, B. Gittus, P. Peterson, S. Deayton, M. Hinsby, R. Jackson, G. Hopson, P. Kitchener, B. Cuthberson

 


Ladies Par Competition 4-02-2016

Winners: D Horne & M Beattie +1
Runners Up: E Adams & S Cooper -2

 

Wednesday Invitational Stableford 3-02-2016

Winner A Grade G. Robinson 45 pts
Winner B Grade T. Best 40 pts

Balls to 39 A. Johnston, L. Kay, C. Absolom and M. Harvey

 

 

Saturday Stableford 30-01-2016

A Grade J. O'Brien 42 
A Grade R/U G. Hill 41
B Grade W. Thomas 43
B Grade R/U G. Hopson 41
C Grade J. Morgan 43
C Grade R/U P. Woolford 42

NTP’s   1/10 J. O'Brien, 4/13 T. Jago, 6/15 S. Waterworth, 9/18 S. Sherriff

Balls Down the Line to 38 on C/B
J. Etherington, S. Sherriff, R. Jackson, M. Hinsby, J. Hickey, J. Shreeve, G. Bluett, L. Johnston, P. Martin, K. Johnston, A. Johnston, T. Rooney


Chicken Run 29-01-2016

Gross    A. Rees                 36
Net        O. Ohram            26.5
Ladies   K. McGuiness    38

   

Ladies Monthly Medal 1

Winner:     D. Horne 61
Runner-up: R. Mayne 68
Least putts: K. McGinniss & R. Mayne



Wed Inv Stroke 27-1-16

A Grade   R Direen 58 Nett
B Grade   P Byrne 54 Nett
Balls To 61  A Rees, P Peterson, O Ohrman, J Pakoti



4BBB Stableford 23-01-16

Winners P. Szkudlarek - E. Rosinski   50 pts C/B
Second    R. Jacobson - S. Waterworth   50 pts
Third        K. Johnson - J. O'Brien 49 pts

Balls down the line to 47 pts
G. Geard, T. Rooney, P. Martin, R. McGowan, P. Mason, P. Lovell, T. Jago, G. Bligh, L. Johnston, S. Allen, A. Rees, D. Unsworth

 NTP's  1/10 B. Nightingale, 4/13 K. Patterson, 6/15 R. McGowan, 9/18 C. Smith


Sunday to Friday (Stableford) – 22/01/16

Winner                 G. Unsworth          42
R/Up                     P. Korn                 40

Ball down the line to 36 c/b  R. Gilmour, M. Robinson and P. Pearce


Chicken Run 2/01/16

Gross    P. Kitchener       37
Net        P. Korn                 28
Ladies   M. Spencer         31.5

 

Ladies Stableford Competition   21/01/16

Winner   E Adams
Runners Up   R Mayne & M  Gilligan



Wednesday Invitation Stableford 20-1-16

A Grade P. Kitchener 41 pts
B Grade R. Martin  39pts

Balls to 38pts     P. Pearce, G Bligh, L. Kay, M. Geeves

 

Monthly Cup No. 1 – 16-01-2016

A Grade Gross G. Hill 72, Nett P. Kitchener 62
B Grade Gross R. Brown 72, Nett D. Clark 58 C/B
C Grade Gross J. Holley 82, Nett J. Etherington 59

NTP's   1/10 M. Albury, 4/13 M. Albury, 6/15 P. Downie, 9/18 P. Kitchener

Balls Down the Line to 63 on C/B
R. Cowie, M. Geeves, P. Peterson, G. Hopson, R. Jacobson, G. Bannister, T. Rooney, O. Ohrman, L. Kay, J. Shreeve, C. Smith, A. Rees

Sunday to Friday 15-01-2016

Best Nett – P. Pearce -60 (on C/B)
R/U Nett – S. Deayton – 60
Balls to 62 – M. Robinson, P. Woolford and L. Bowden

Chicken Run 15-01-2016

Gross – P. Korn – 39
Nett – J. Embrey – 26
Ladies – D. Horne - 30

Wednesday Invitation Stroke 13/01/16

A Grade:              P. Kitchener - Net 57
B. Grade:             J. Embrey – Net 57
Balls to 61            P. Pearce, R. Direen, T. Beverley-Smith and R. Price

 

Saturday Stroke 9-01-2016

A Grade Gross P. Downie   67
A Grade Nett L. Maynard   62
B Grade Gross G. Bligh   73
B Grade Nett S. Sherriff   58
C Grade Gross K. Patterson   78
C Grade Nett J. Embrey   58

Balls to 63 on C/B
D. Unsworth, I. Coombe, G. Hopson, D. Matthews, M. Burdon, H. Schenk, T. Beverly-Smith, P. Peterson, P. Staples, S. Deayton, L. Kay, A. Rees

NTP’s     1/10 I. Coombe, 4/13 S. Sherriff, 6/15 B. Cowie, 9/18 L. Kay

Chicken Run 8-1-16

Gross  H. Bell 39 on c/b
Nett  J. Embrey 28-1/2


Sunday to Friday Stableford 8-1-16

Winner  J. Johnston 42 pts
R/Up  M. Patterson 41 pts

Balls to 35 pts    B. Cowie, M. Robinson, S. Deayton


Wednesday 6-1-16 Stableford

A Grade  P. Pearce  43 pts
B Grade  R. Martin  42 pts

Balls to 39 pts   T. Beverley-Smith, J. Embrey, H. Bell, R. Ferguson

Invitation Stableford 2-01-2016

A Grade P. Pearce 41 pts
A Grade R/U A. Eaton 40 pts
B Grade G. Bannister 44 pts
B Grade R/U A. Jago 43 pts
C Grade J. Morgan 46 pts
C Grade R/U E. Rosinski 39 pts on countback

NTP’s   1/10 B. Gittus,  4/13 R. Ferguson,  6/15 S. Waterworth,  9/18 R. Goldsmith

Balls Down The Line To: 38 pts  D. Clark, T. Lucas, G. Bligh, S. Hyland, R. Jacobson, P. Downie, R. Jackson, L. Hall, R. Goldsmith


Sunday to Friday 1-01-16

P Mason 62

Balls to 65  J Garrigan, R Jackson

 

Chicken Run 1-01-16

Gross S Deayton 35
Nett G Unsworth 25