Wednesday Invitation Stableford  20/11/2019

A Grade Winner P. Peterson 41ptsc/b,     RunnerUp H. Bell 41ptsc/b

B Grade Winner G. Sharples 44pts,     RunnerUp I. Frawley 37ptsc/b

Balls Down the Line to 36pts      R. Salter, P. Wood, S. Freeman, P. Riley, A. Jago S. Atkinson

Saturday Stableford  16/11/2019

Div 1 Winner G Mus 40pt, R/UP B Davison 36pt

Div 2 Winner D Mathews 46pt, R/UP S Lockwood 41pt

Div 3 Winner R Davidson 41pt, R/UP Marcus Harvey 36pt

NTP's  1/10 T Lucas, 4/13 R Davidson, 6/15 T Lucas, 

Balls Down the Line to 35pt     

T Lucas, J Etherington, A Bryce, G Bannister, R Jacobson, J Morgan, J Robinson, C Coughran, , , , 

Sunday to Friday  15/11/2019

Best Nett S Deayton 60,

Best Nett Runner-up E Rosinski 62, 

Wednesday Invitation Stableford  13/11/2019

A Grade Winner S. Satori 37pts,     RunnerUp A. Bryce 36pts

B Grade Winner M.Beech-Jones 39pts,     RunnerUp J. Embrey 36pts

Balls Down the Line to 34pts      W. Povey, R. Salter, A. Jago, M.Leatherbarrow, B. Davison

F S WISE MEMORIAL  9/11/2019

Overall Winner P Korn 59

Div 1 Gross R Salter 68,    Nett G Hill 61

Div 2 Gross D Unsworth 80,    Nett Michael Clark 60

Div 3 Gross R Cowie 82,    Nett P Korn 59

NTP's  1/10 D Clark, 4/13 S Waterworth, 6/15 J Robinson, 9/18 J Robinson

Balls Down the Line to 66 c/b      D Mathews, W Broadbridge, M Albury, W Burman, R Alomes, J Harris, S Deayton, T Lucas, I Coombe

Wednesday Invitation - Stroke  6/11/2019

A Grade Gross R. Salter 67, Nett P. Peterson 61

B Grade Gross C. Absolom 82, Nett J. Embrey 61c/b Balls

Down the Line to 63      S. Freeman, J. Garrigan, J. Leamey, B. Eaton, P. Eaves

AWM ELECTRICAL MONTHLY MEDAL NO 10  2/11/2019

Overall Winner G Hill 58

Div 1 Gross R Salter 65,    Nett G Hill 58

Div 2 Gross K Lockwood 76,    Nett W Thomas 59

Div 3 Gross B Mason 86,    Nett J Embrey 60

NTP's  1/10 R Salter, 4/13  B Mason, 6/15 J Etherington , 9/18  S Sherriff

Balls  Down  the Line  to 62  c/b, D Unsworth,  G  Bannister,  B  Davison,  S  Sherriff,  J  Shreeve,  M  Albury,  D  Mathews,  A  Jago

Sunday to Friday  3/11/2019 

Best Nett D Ollington 62

Best Nett r/up R Salter 63

Balls Down the Line to 66 c/b R Salter, R Davidson, R Gilmour, D Ronald, , 

Wednesday Twilight  3/11/2019

Nett Winner A Triffett 31

Nett R/U G Bannister 33 c/b        

Women's Summer Shield Results 31/10/2019

Winner Di Harwood from Richmond (38) 
Runner up was J Felberg from Colebrook with 36 (on cb).

Women'sAwesome Cup Round 2 31/10/2019

New Town Bay

Women's Chicken Run: H Holstein 30

Wednesday Invitation Stableford  30/10/2019

A Grade Winner R. Alomes 38pts,     RunnerUp R. Salter 37pts

B Grade Winner R. Martin 41pts,     RunnerUp J. Embrey 39ptsc/b

Balls Down the Line to 37pts      P. Wood, A.Gardener, R. Wozniak, B. Slade, M. Patterson,R.Ferguson

CLUB CHAMPIONS 2019

A Grade R Salter 278

B Grade  A Bryce 321

C Grade  S Waterworth 344

D Grade  J Embrey  373 

CLUB CHAMPIONSHIPS RND 4 26/10/2019

A Grade Gross R Salter 70, Nett G Hill 62

B Grade Gross J Morgan 78 c/b, Nett W Thomas 60

C Grade Gross R Cowie 81, Nett R Cowie 58

NTP's  1/10 Marcus Harvey, 4/13 R Davidson, 6/15 T Jago, 9/18 G Hill

Balls Down the Line to 66      D Ronald, O Ohrman, R Jones, L Bennett, B Cuthbertson, P Kitchener, P Peterson, J Embrey, D Mathews, S Waterworth, I Coombe, Marcus Harvey

25/10/2019 Sunday to Friday

Best Nett R Gilmour 34pt,

Best Nett Runner-up G Gates 33pt c/b

Balls Down the Line to 32pt R Ferguson, R Salter, J Garrigan.

 

23-10-2019 twilight

 W Thomas 20pt

M Harvey   17pt c/b

Balls 14pt c/b A Triffett B Mason

Show Day (Mixed) Fun Day 24/09/2019 

Mystery Team winners: A Bryce, N Stuart and V Hemingway
Best Individual Stableford Score: D Horne 44
NTP N. Stuart

Wednesday Invitation Stableford  23/10/2019

A Grade Winner S. Satori 40pts,     RunnerUp M. Geeves 38pts

B Grade Winner R. Ferguson 38ptsc/b,     RunnerUp D. Rolph 38pts

Balls Down the Line to 34ptsc/b      B. Cuthbertson, J. Embrey, A. Bryce, H. Bell, R. MartinT. Best

Mens Championship Round 3  19/10/2019

A Grade Gross R Salter 72, Nett R Jones 64

B Grade Gross A Bryce 78, Nett A Bryce 62

C Grade Gross S Waterworth 80, Nett S Waterworth 60

NTP's  1/10 P Korn, 4/13 P Korn, 6/15 S Kube, 9/18 P Downie

Balls Down the Line to 66 c/b      P Martin, M Hinsby, P Rowbottom, J Embrey, J Morgan, J Shreeve, B Mason, P Staples, R Jacobson, W Thomas, R Goldsmith, T Rooney

Wednesday Invitation Stableford  16/10/2019

A Grade Winner G Bluett 39pt,     Runner Up R Alomes 39pt

B Grade Winner R Brown 38pt,     Runner Up J Garrigan 36pt

Balls Down the Line to 35ptc/b      P Kitchener, P Riley, A Jago, B Eaton, J Embrey

Club Club Champs Round 2  12/10/2019

A Grade Gross R Salter 68, Nett R Jones 56

B Grade Gross B Davidson 71, Nett B Davidson 57

C Grade Gross T Lucas 82, Nett W Broadbridge 59

NTP's  1/10 G Meaghan, 6/15 J Morgan, 9/18 G Mus

Balls Down the Line to 63 c/b      P Peterson, W Thomas, G Turnbull, E Rosinski, A Bryce, R Goldsmith, P Korn , S Kube, M Burdon, S Sherriff, G Meaghan, I Coombe

STABLEFORD   11/10/2019

Sunday to Friday Best Nett Michael Brown 40pt,

Best Nett Runner-up R Ferguson 39pt

Balls Down the Line to 63 C/B D Ronald, P Korn, E Rosinski, P Brown, D Ollington, S Atkinson

Twilight 9-10-19

N Collis 22pt

Second Round of Women's Championships (Net) 10/10/2019

Div 1 D Horne 65 on cb

Div 2 H Holstein 70

Women's Chicken Run: K Allen 32

 

Wednesday Invitation Stableford  9/10/2019

A Grade Winner H. Bell 38pts,     RunnerUp B. Davison 38ptsc/b

B Grade Winner B. Cuthbertson 40pts,     RunnerUp D. Rolph 39ptsc/b

Balls Down the Line to 37ptsc/b      P. Riley, R. Brown, T. Best, A. Bryce, R. FergusonJ. HickeyM. Geeves

MENS CHAMPIONSHIP RND 1  7/10/2019

A Grade Gross R Salter 68, Nett S kube 62

B Grade Gross M Geeves 75, Nett R Jacobson 59

C Grade Gross T Jarvis 80, Nett T Jarvis 59

NTP's  1/10 C Coughran, 4/13 P Rowbottom, 6/15 G Turnbull, 9/18 R Jacobson

Balls Down the Line to 66 c/b      D Mathews, B Gittus, S Booth, P Eaves, G Mus, D Unsworth, G Meaghan, G Hill, W Thomas, J Hickey, L Kay, M Albury

Sunday to Friday  4/10/2019

Sunday to Friday

Best Nett G Gates 59,

Best Nett Runner-up C Kilpatrick 60   ,         

Balls Down the Line to 64 c/b P Brown, S Deayton, R Salter, R Blakers, , 

Round 1 Women's Championship 3/10/2019

Nett Results

H Holstein 64, D Horne 67

Women's Chicken Run: M Beattie 33.5

Wednesday Invitation -   2/10/2019

A Grade Gross H. Bell 73, Nett C. Kilpatrick 58

B Grade Gross R. Ferguson 84c/b, Nett R. Blakers 57

Balls Down the Line to 63c/b      A. Bryce, P. Eaves, L. Kay, B. Slade, R. Brown

Women's Officials Day 26/09/2019

Winners: L Brown/H Fox (Orford) tied with J Palfryman /M Cormack (North West Bay) 37

NTP 5th: J Home/S Duffy

NTP 14th: D Horne/M Beattie

Women's Chicken Run: M Aird 33.5

Wednesday Invitation Stableford  25/9/2019

A Grade Winner J. Hickey 39pts,     RunnerUp A. Rees 38pts

B Grade Winner R. Ferguson 42pts,     RunnerUp R. Martin 38pts

Balls Down the Line to 36pts      R.Brown, S. Atkinson, L. Kay, W. Povey, P. Kitchener

MONTHLY MEDAL # 9 23/9/2019

Overall Winner D Clark 56

Div 1 Gross R Salter 70,   Nett D Clark 56

Div 2 Gross G Mus 74 c/b,   Nett J Shreeve 57

Div 3 Gross W Burman 84 c/b,   Nett T Rooney 59

NTP's 1/10 G Bird, 4/13 J Embrey, 6/15 S Sherriff, 9/18 M Albury

Balls Down the Line to 62 c/b     M Geeves, S Lockwood, C Coughran, J Harris, M Burdon, L Bennett, J Embrey, L Kay, W Thomas, M Albury, R Hawkins, J Etherington

Sunday to Friday 20/9/2019

Best Nett M Brown 59,

Best Nett Runner-up R Salter 63

Balls Down the Line to 66c/b B Eaton, A Gardener, C Poate, R Davidson, P Korn, R Ferguson


Womens' Foursome Championships Final 19/09/2019

Gross Winners: D Horne/M Beattie 184
Net Winners: H Holstein/V Hemingway 140
Chicken Run: M Aird 29.5


Ted Newman Memorial Stableford  14/9/2019

Overall Winner T Lane 46pt

Div 1 Winner M Albury 45pt, R/UP G Bluett 40pt

Div 2 Winner T Lane 46pt, R/UP G Meaghan 43pt

Div 3 Winner W Burman 40pt, R/UP B Cuthbertson 37pt

NTP's  1/10 M Albury, 4/13 nil, 6/15 G Hill, 9/18 A Eaton

Balls Down the Line to 36pt c/b      A Bryce, M Burdon, G Mus, D Clark, S Lockwood, D Mathews, R Cowie, S Oosthuizen, Michael Harvey, J Shreeve, R Jones, J Etherington

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight 13/9/2019

Sunday to Friday

Best Nett Michael brown 46pt,

Best Nett Runner-up S Atkinson 43pt

Balls Down the Line to 33pt R Ferguson, R Cowie, P Korn, S Davis, R Davidson

Chicken Run   

Lady Member M Aird 33.5

Wednesday Invitation Stableford  11/9/2019

A Grade Winner G. Bluett 43pts,     RunnerUp A. Bryce 40pts

B Grade Winner J. Embrey 38pts,     RunnerUp B. Cuthbertson 37ptsc/b

Balls Down the Line to 37ptsc/b      S. Oosthuizen, P. Peterson, C. Kilpatrick, R. Alomes, R. Ferguson

Saturday Stroke  7/9/2019

LIMITED FIELD DUE TO RAIN

Div 1  Nett L Bennett 60

Div 2  Nett D Unsworth 54

Div 3  Nett B Mason 62

NTP's  1/10    OPEN P Peterson, 4/13     21-36 G Bird, 6/15    0-20 D Clark, 9/18   OPEN B Gittus

Sunday to Friday  6/9/2019 Sunday to Friday

Best Nett P Byrne 62 c/b,         

Balls Down the Line to 63 L Giles, R Gilmour. 

Womens Monthly Medal No. 9  5/9/2019

Winner: V Hemingway 56
Runner-up: H Holstein 57
Least Putts: H Holstein


Wednesday Invitation - Stroke  4/9/2019 

A Grade Gross R Salter 67, Nett G Bluett 60

B Grade Gross B Eaton 79, Nett L Kay 56

Balls Down the Line to 59      M Leatherbarrow, J Embrey, T Best, R Ferguson, G Sharples

Captains V Presidents 2BBB Stableford 31-8-2019

Winning Team Captains

See Results Board For Ball Winners

NTP 1/10 D Unsworth 4/13 R Davidson 6/15 G Mus 9/18 S Oosthuisen

Sunday to Friday Stableford  30/8/2019 

Best Score L Giles 44pt,

Best Score Runner-up R Salter 40pt c/b           

Balls Down the Line to 39pt c/b C Poate, G Linton, R Ferguson

LADIES CHICKEN RUN

D Horne  34

Wednesday Invitation Stableford  28/8/2019

A Grade Winner W. Povey 38pts,     RunnerUp

B Grade Winner P. Wood 36pts,     RunnerUp

Balls Down the Line to 34pts      S. Atkinson, M. Patterson, R. Martin, M. Leatherbarrow, 

Saturday Stroke  26/8/2019

Div 1 Gross M Albury 74,    Nett D Clark 59

Div 2 Gross Tony Lane 82,    Nett H Schenk 62

Div 3 Gross T Lucas 85,    Nett S Waterworth 62

NTP's  1/10 T Lucas, 4/13 S Waterworth, 6/15 S Sherriff, 9/18 L Bennett

Balls Down the Line to 66 c/b      J Shreeve, P Staples, M Geeves, B Cuthbertson, M Burdon, A Jago, M Leatherbarrow, G Bird, R Alomes, D Mathews, , 

Sunday to Friday stroke 23/8/2019

Best Nett R Tierney 62,

Best Nett Runner-up R Cowie 65

Balls Down the Line to 66 c/b C Poate.

Joe Rogers Memorial  17/8/2019

Div 1 Winner L Bennett 43pt, R/UP G Turnbull 40pt

Div 2 Winner G Hopson 39pt c/b, R/UP R Jacobson 39pt c/b

Div 3 Winner R Brown 39pt c/b, R/UP M Leatherbarrow 39pt

NTP's  1/10 S Oosthuizen, 4/13 C Coughran, 6/15 J Etherington, 9/18 B Gittus

Balls Down the Line to 35pt c/b      J Morgan, S Waterworth, T lucas, P Peterson, M Albury, D clark, W burman, L Kay.


Sunday to Friday 16/8/2019

Best Nett R Davidson 43pt,

Best Nett Runner-up R teirney 40pt

Balls Down the Line to 35pt P Woolford, R Cowie, R Ferguson, M Patterson

Wednesday Invitation Stableford  14/8/2019

A Grade Winner P. Peterson 39pts,     RunnerUp I. Frawley 38pts

B Grade Winner G. Sharples 38pts,     RunnerUp P. Eaves 36ptsc/b

Balls Down the Line to 32ptsc/b      M. Geeves, R. Salter, R. Brown, J. Garrigan, B. SladeB. Eaton

Canadian Fouresomes Championship 10/8/2019

Div 1 Gross Winner R Salter - D Unsworth 68

Div 1 Nett Winner J Etherington - P Staples 60.375

Div 2 Gross Winner S Waterworth - R Jacobson 76

Div 2 Nett Winner B Gittus - R Davidson 64.875

NTP's 1/10 M Geeves, 4/13 S Waterworth, 6/15 , 9/18 D Clark

Sunday to Friday, Chicken Run  9/8/2019

Sunday to Friday Best Nett M Patterson 62,

Balls Down the Line to 64 R Salter, W Burgess, S Deayton

Chicken Run

Lady Member V Hemingway 29.5

Wednesday Invitation Stroke -   7/8/2019

A Grade Gross R. Salter 66, Nett T.Jago 59

B Grade Gross B. Eaton 87c/b, Nett J. Garrigan 58

Balls Down the Line to 66c/b      C. Kilpatrick, D. Brown, M. Geeves, K. Doran, H. Bell

Monthly Medal No 8 5/8/2019

Overall Winner M Albury 59

Div 1 Gross R Salter 76,   Nett M Albury 59

Div 2 Gross J Etherington 80,   Nett D Mathews 63

Div 3 Gross M Hinsby 89,   Nett S Waterworth 66

NTP's 1/10 R Salter, 4/13 W Burman, 6/15 P Kitchener, 9/18 C Coughran

Balls Down the Line to 66     D Clark, A Pepper, C Coughran, S Sherriff, W Thomas, I Coombe, G Mus, P Martin, J Shreeve, B Mason.

Putting Voucher O Ohrman 44 putt’s

Sunday to Friday Stableford  2/8/2019

Sunday to Friday

Best Nett S Atkinson 39pt c/b,

Balls Down the Line to 39pt M Patterson.

Wednesday Invitation Stableford  31/7/2019

A Grade Winner R. Salter 38pts,     RunnerUp H. Bell 37pts

B Grade Winner R. Gilmour 41pts,     RunnerUp D. Ronald 37pts

Balls Down the Line to 34pts      A. Gardener, B. Eaton, D. Brown, A. Rees, G. Sharples

Saturday Stroke  27/7/2019

Div 1 Gross R Salter 70,    Nett S Deayton 58

Div 2 Gross J Etherington 73,    Nett C Coughran 58

Div 3 Gross D Ronald 82,    Nett E Rosinski 58

NTP's  1/10 G Hill, 4/13 R Davidson, 6/15 S Sherriff, 9/18 L Bennett

Balls Down the Line to 63 c/b      G Hopson, A Bryce, A Jago, S Lockwood, P Staples, R Gilmour, M Burdon, S Waterworth, G Bannister, R Davidson

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight  26/7/2019

Sunday to Friday

Best Nett R Salter 59,

Best Nett Runner-up A Gardener 63

Chicken Run    

Lady Member M Aird 28     

Balls Down the Line to 64 Maurice Robinson, S Deayton, M Patterson,  

Wednesday Invitation Stableford 24-07-19  

A Grade Winner A. Rees 41pts,     RunnerUp S. Oosthuizen 39ptsc/b


B Grade Winner P. Riley 43pts,     RunnerUp A. Gardener 42pts

Balls Down the Line to 38pts      P. Byrne, M. Kitchener, D. Rolph, E. Rosinski, A. Jago

Saturday Stableford  20/7/2019

A Grade Winner J Hickey 42pt, R/UP D Clark 40pt c/b

B Grade Winner G meaghan 41pt, R/UP P Staples 40pt c/b

C Grade Winner S Waterworth 39pt, R/UP B Cuthbertson 37pt c/b

NTP's  1/10 G Bannister, 4/13 M Reid, 6/15 G Mus, 9/18 G Turnbull

Balls Down the Line to 37pt      R Salter, G Bannister, M Albury, R Jones, G Mus, G Bird, M Leatherbarrow, S Kube, R Jacobson, W Burman, , 

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight  19/7/2019

Sunday to Friday

Best Nett D Ronald 40pt,

Best Nett Runner-up E Rosinski 37pt

Chicken Run      

Lady Member H Holstein 27.5     

Balls Down the Line to 36pt c/b M Brown, R Salter, 

Wednesday Invitation Stableford  17/7/2019

A Grade Winner A. Jago 39pts,     RunnerUp R. Salter 38pts

B Grade Winner P. Wood 38ptsc/b,     RunnerUp E. Rosinski 38ptsc/b

Balls Down the Line to 35ptsc/b      B. Eaton, H. Bell, D. Ronald, J. Embrey, D. Crisp

Monthly Medal No 7 13/7/2019 Limited Field

Overall Winner G Bird 59

Div 1 Nett L Bennett 63

Div 2 Nett K Lockwood 61

Div 3 Nett G Bird 59

NTP's 1/10 M Albury, 4/13 S Sherriff, 6/15 S Sherriff, 9/18 R Salter


Sunday to Friday, Chicken Run  12/7/2019

Sunday to Friday

Best Nett L Bennett 62,  

Chicken Run   ,    

Lady Member M Garrigan 31    

Wednesday Invitation Stableford  10/7/2019

A Grade Winner G. Bluett 40pts,     RunnerUp R. Salter 37ptsc/b

B Grade Winner D. Ronald 39pts,     RunnerUp M. Kitchener 38ptsc/b

Balls Down the Line to 35ptsc/b      M. Leatherbarrow, P. Peterson, A. Jago, S. Atkinson, I. Frawley

Bazil Branch Memorial  6/7/2019

Overall Winner P Peterson 57

Div 1 Gross A Jago 73,    Nett R Salter 59

Div 2 Gross P Staples 80,    Nett P Peterson 57

Div 3 Gross M Hinsby 82,    Nett T Rooney 60

NTP's  1/10 S Sherriff, 4/13 R Salter, 6/15 G Turnbull, 9/18 R Salter

Balls Down the Line to 64 c/b      G Bluett, S Deayton, G Turnbull, C Coughran, B Gittus, N Collis, G Bannister, J Hickey, S Sherriff, G Hopson, D Mathews, L Bennett

Sunday to Friday, Chicken Run  5/7/2019

Sunday to Friday

Winner P Woolford 41pt,

Runner Up D Ollington 37pt

Chicken Run     

Lady Member

H Holstein 27.5       

Wednesday Invitation - Stroke  3/7/2019

A Grade Gross P. Kitchener 70, Nett W. Burgess 62c/b

B Grade Gross B. Eaton 84, Nett A. Gardener 61

Balls Down the Line to 64c/b      R. Ferguson, J. Garrigan, C. Kilpatrick, A. Jago, G.Bluett

Boniwell Blinds Stableford  29/6/2019

Div 1 Winner D Clark 43pt, R/UP L Bennett 41pt c/b

Div 2 Winner S Oosthuizen 42pt, R/UP S Lockwood 41pt

Div 3 Winner R Davidson 41pt, R/UP M Hinsby 39pt

NTP's  1/10 C Kilpatrick, 4/13 J Etherington, 6/15 A Bryce, 9/18 R Salter

Balls Down the Line to 36pt c/b      P Kitchener, E Rosinski, I Coombe, D Ronald, A Bryce, R Salter, C Kilpatrick, S waterworth, M Albury, M Geeves, C Coughran, G Meaghan

Sunday to Friday 29/6/2019

Best Nett D Ollington 58,

Best Nett Runner-up M Brown 60            

Balls Down the Line to 65 R Salter, P Brown , P Woolford, B Eaton, S Atkinson, 

Wednesday Invitation Stableford  26/6/2019

A Grade Winner W. Povey 40pts,     RunnerUp R. Salter 38pts

B Grade Winner S. Freeman 42pts,     RunnerUp S Atkinson 40pts

Balls Down the Line to 37ptsc/b      R. Gilmour, M. Patterson, I. Frawley, G. Sharples, M. Kitchener

F A Faulkener Cup   22/6/2019

Overall Winner J Etherington 59

Div 1 Gross  R  Salter 74, Nett  G  turnbull  60

Div 2 Gross G Mus 78,    Nett J Etherington 59

Div 3 Gross Michael Harvey 83,    Nett M Reid 62 c/b

NTP's  1/10 R Salter, 4/13 T Johnston, 6/15 G Mus, 9/18 P Staples

Balls Down the Line to 64 c/b      D Clark, R Goldsmith, M Harvey, A Johnston, M Burdon, T Rooney, L Bennett, M Albury, S Sherriff, J Holley, R Wozniak, B Gittus

Sunday to Friday Stableford 21/6/2019

Best Nett Paul Brown 42pt,

Best Nett Runner-up Maurice Robinson 40pt

Balls Down the Line to 36pt c/b R Salter, M Patterson, G Linton, R Ferguson, J Garrigan, R Gilmour

 

Wednesday Invitation Stableford  19/6/2019

A Grade Winner P. Kitchener 41pts,     RunnerUp A. Johnston 39pts

B Grade Winner A. Gardener 43ptsc/b,     RunnerUp S. Freeman 43pts.

Balls Down the Line to 37pts      W. Povey, G. Sharples, P. Howe, B. Cuthbertson, P. Wood   .

 Graham Family Open Winter Cup  15/6/2019

Div 1 Gross R Salter 68, Gross R/UP A Jago 72

Div 2 Gross P Peterson 78, Gross R/UP J Etherington 83 c/b

Div 3 Gross D Ronald 86, Gross R/UP Michael Harvey 88 c/b

NTP's  1/10 J Shreeve, 4/13 L Bennett, 6/15 N Collis, 9/18 A Jago Balls Down the Line to 83      G Hill, R Jones, L Bennett, D Clark, S Deayton, G Turnbull, J Shreeve, M Albury, M Geeves, P Kitchener, R Jacobson, 

Sunday to Friday Stroke 14/6/2019

Best Nett C Poate 72,

Best Nett Runner-up R Salter 62

Balls Down the Line to 67 c/b S Deayton, B Eaton, R Davidson

Chicken Run

Lady Member V Hemingway 31.5     

 

Wednesday Invitation Stableford  12/6/2019

A Grade Winner J Hickey 40pt,     RunnerUp A Bryce 37pt

B Grade Winner R Burton 40pt,     RunnerUp P Eaves 39pt

Balls Down the Line to 36pt      M Kitchener, J Embrey, I Frawley, M Patterson, W Povey,

D Ollington

Saturday Pinehurst Foursomes  8/6/2019

Winner D Clark  -  C Coughran 52.5

Second A Jago  -  C Smith 54

Third L Bennett  -  L Kay 56 c/b

NTP's  1/10 B Prentice, 4/13 G Hill, 6/15 A Jago, 9/18 D Mathews

Balls Down the Line to 59.5 c/b      P Kitchener, J Hickey, P Eaves, J Embrey, J Etherington, P Staples, P Peterson, I Coombe, B Slade, B Cuthbertson

Sunday to Friday 7/6/2019

Best Nett Maurice Robinson 39pt,

Best Nett Runner-up R Ferguson 38pt
Balls Down the Line to 36pt R Davidson, P Brown, R Salter, P Woolford.

Wednesday Invitation -   5/6/2019

A Grade Gross P. Kitchener 78, Nett R. Salter 67

B Grade Gross D. Ronald 89, Nett M. Patterson 65

Balls Down the Line to 71      M. Geeves, J. Hickey, A. Johnston, P.Peterson, B. Eaton

Monthly Medal No 6  1/6/2019

Overall Winner G Hopson 60 c/b 

Div 1 Gross P Kitchener 78,    Nett R Salter 63

Div 2 Gross S Lockwood 82,    Nett S Sherriff 60

Div 3 Gross L Kay 88,    Nett G Hopson 60

NTP's  1/10 S Sherriff, 4/13 S Lockwood, 6/15 S Sherriff, 9/18 W Thomas

Balls Down the Line to 68      E Rosinski, J Ralph, A Jago, B Gittus, M Leatherbarrow, M Albury, C Coughran, S Arnold, G Bird, T Rooney, N McGrath, J Holley

Sunday to Friday 31/5/2019

Best Nett R Salter 60,

Best Nett Runner-up S Oosthuizen 63

Balls Down the Line to 66 D Ronald, E Rosinski, A Gardener, R Davidson.

Wednesday Invitation -   29/5/2019

A Grade Nett  ,  P. Kitchener 40pts

B Grade  Nett M.Geeves 43pts

Balls Down the Line to 39pts      R. Burton, J. Embrey, W. Povey,

Bronze Stableford 23-5-2019

Winner M Garrigan 42pt

Runner-up M Aird 33pt

Saturday 2BBB Stableford  25/5/2019

Winner R Salter  -  L Bennett 50pt

Second J Embrey  -  P Eaves 48 pts c/b

Third S Deayton  -  N Collis 48pt

NTP's  1/10 D Clark, 4/13 N Collis, 6/15 L Bennett, 9/18 N Collis

Balls Down the Line to 44pt      D Clark, A Jago, W Thomas, R McGowan, J Harris, P Dodge, R Gilmour, D Ronald, R Jacobson, M Burdon, P Szkudlarek, 

Sunday to Friday Stableford  24/5/2019

Best Nett Paul Brown 43pt,

Best Nett Runner-up Shane Deayton 41pt c/b

Balls Down the Line to 36pt R Salter, A Gardener, B Eaton, L Giles, R Davidson, G Gates

Wednesday Invitational Stableford  22/5/2019

A Grade Gross G. Bluett 40pts, Nett A. Jago 38pts

B Grade Gross J. Embrey 41pts, Nett A. Gardener 40pts

Balls Down the Line to 36ptsc/b      G. Sharples, M. Geeves, R. Martin, P. Eaves, B. Eaton

J SELF MEMORIAL STROKE  18/5/2019

Overall Winner P Martin

Div 1 Gross R salter 69,    Nett P Kitchener 56

Div 2 Gross R McGowen 76,    Nett P Martin 53

Div 3 Gross D Ronald 84,    Nett B Mason 61

NTP's  1/10 L Kay, 4/13 R Gilmour, 6/15 P Kitchener, 9/18 W Broadbridge

Balls Down the Line to 65 c/b      R Jacobson, J Morgan, J Etherington, W Burman, D crisp, M Burdon, P Peterson, G Mus, J Embrey, M Albury, R Cowie, R Davidson

Thursday Stableford

K Allen 38pt

H Thompson 37pt

Sunday to Friday stroke 3/5/2019

Best Nett C Poate 62 c/b,

Best Nett Runner-up B Eaton 62

Balls Down the Line to 66 R Gilmour, R Davison, D Ronald

 

Sunday to Friday stableford 10/5/2019

Winner M Patterson 39pt,

Runner-up D Ollington 36pt

Balls Down the Line to 33pt R Gilmour, R Davison, S Deayton

 

Sunday to Friday Stroke 17/5/2019

Best Nett B Eaton 57,

Best Nett Runner-up L Giles 58

Balls Down the Line to 62 D Ollington, R Salter, S Davis

Wednesday Invitation Stableford  15/5/2019

A Grade Winner P. Kitchener 37pts,     RunnerUp R. Salter 36pts

B Grade Winner P. Riley 43pts,     RunnerUp R. Martin 41pts

Balls Down the Line to 34ptsc/b      D. Brown, J. Embrey, P. Eaves, D. Crisp, G. Bluett

Preston Downie Stableford  11/5/2019

Div 1 Winner N. Collis 43pts, R/UP P. Kitchener 39pts

Div 2 Winner S. Sherriff 40pts, R/UP R. Cowie 38ptsc/b

Div 3 Winner R. Gilmour 44pts, R/UP H.Schenk 43pts

NTP's  1/10 N/A, 4/13 T. Lucas, 6/15 D. Matthews, 9/18 J. Morgan

Balls Down the Line to 36c/b      W. Burman, M. Reid, M. Hinsby, S. Lockwood, G. Meaghan, R. Goldsmith, R. Salter, L. Kay, G. Bannister, R. Davidson, , 

Wednesday Invitation Stableford  8/5/2019

A Grade Winner G. Bluett 36ptsc/b,     RunnerUp P. Peterson 36pts.

B Grade Winner L. Kay 42pts,     RunnerUp B. Slade 41pts

Balls Down the Line to 36ptsc/b      R. Burton, R. Gilmour, P. Eaves, J. Embrey, R. Ferguson

Saturday Stroke Monthly Medal # 5  6/5/2019

Overall Winner S. Waterworth 59

A Grade Gross R. Salter 70, Nett D. Clark 61

B Grade Gross S. Sherriff 80, Nett R. Cowie 62

C Grade Gross M. Hinsby 86, Nett S. Waterworth 59

NTP's  1/10 0, 4/13 D. Clark, 6/15 D. Clark, 9/18 K. Lockwood

Balls Down the Line to 64      L. Bennett, G. Turnbull, R. Gilmour, G. Hill, D. Matthews, J .Embrey, A .Jago, G. Bannister, D. Ronald, M. Burdon, P. Martin, P. Korn

Wednesday Invitation -   1/5/2019

A Grade Gross G.Mus 77, Nett M.Geeves 60

B Grade Gross P.Eaves 88, Nett R.Ferguson 58

Balls Down the Line to 62c/b      J.Embrey, B.Eaton, B.Cuthbertson, R.Burton, A.Johnston

RD Barker Memorial  27/4/2019

Overall Winner P.Downie 57

Div 1 Gross R.Salter 68,    Nett P.Downie 57

Div 2 Gross J.Morgan 78,    Nett I.Coombe 60

Div 3 Gross B.Mason 86,    Nett N.McGrath 61

NTP's  1/10 T.Jago, 4/13 R.Salter, 6/15 J.Shreeve, 9/18 P.Downie

Balls Down the Line to 65c/b      P.Martin, L.Kay, G.Hopson, L.Wagner, P.Peterson, W.Burman, A.Jago, T.Rooney, R.Jacobson, S.Waterworth, G.Bannister, R.Tierney

Sunday to Friday 26/4/2019

Best Nett J Garrigan 39pt,

Best Nett Runner-up D Ronald 38pt 

Balls Down the Line to 37pt R Salter, E Rosinski

 

Wednesday Invitation Stableford  24/4/2019


A Grade Winner J Etherington 45pt,     RunnerUp D Ollington 42pt

B Grade Winner P Eaves 48pt,     RunnerUp R Burton 42pt

Balls Down the Line to 39pt      P Kitchener, D Brown, G Bluett, M Geeves, M Beech-Jones

OPTUS STROKE 20/4/2019

Div 1 Gross P Downie 68,   Nett R Salter 59

Div 2 Gross T Lucas 78,   Nett R Jacobson 58

Div 3 Gross R Davidson 83,   Nett M Hinsby 58

NTP's 1/10 B Gittus, 4/13 G Bluett, 6/15 P Korn, 9/18 R McGowan

Balls Down the Line to 63     G Bluett, P Kitchener, P Korn, B Davison, G Bannister, D Unsworth, D Ollington, B Gittus,

 

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight 19/4/2019

Sunday to Friday

Best Nett M Brown 59,

Best Nett Runner-up R Salter 61

Balls Down The Line 64 c/b D Ronald, G Linton,

 

Women's Monthly Medal 4 18/04/2019

M.Garrigan 64 from M Aird 65
Least putts: M Aird 31

Wednesday Invitation Stableford  17/4/2019

A Grade Winner P.Kitchener 39pts,     RunnerUp A.Johnston 38pts

B Grade Winner M.Patterson 396pts,     RunnerUp M.Moschogianis 36ptsc/b

Balls Down the Line to 35ptsc/b      D.Rolph, P.Eaves, D.Bomford, R.Salter, M.Kitchener

Saturday Stableford  13/4/2019

Div 1 Winner M Geeves 42pt, R/UP J Shreeve 41pt

Div 2 Winner R Goldsmith 42pt, R/UP P Korn 38pt

Div 3 Winner N McGrath 45pt, R/UP S Waterworth 41pt

NTP's  1/10 L Bennett, 4/13 P Martin, 6/15 W Burman, 9/18 G Hill

Balls Down the Line to 37pt c/b      P Downie, J Embrey, D Clark, G Turnbull, R Cowie, W Thomas, S Sherriff, G Bird, B Jennings, L Bennett, W Burman, G Hill

Sunday to Friday 12/4/2019

Best Nett Maurice Robinson 42pt,

Best Nett Runner-up Paul Brown 40p

Balls Down the Line to 37pt G Linton, D Ollington, J Garrigan, B Eaton, M Patterson,

 

Women's Two Person Ambrose 11/04/2019

Winners: K. Allen and V. Hemingway 46
Runners-up: N. Stuart & M. Gilligan 50 on count back

 

Wednesday Invitation Stableford  10/4/2019

A Grade Winner R.Salter 39pts c/b,     RunnerUp A.Johnston 39pts.

B Grade Winner R.Martin 40pts,     RunnerUp A.Gardener 39pts

Balls Down the Line to 36pts      B.Davison, B.Slade, W.Povey, G.Bluett, M.Geeves

J.Willie Monthly # 4  8/4/2019

Overall Winner M.Hinsby 57c/b

Div 1 Gross J.Willie 69,    Nett S.Deayton 57

Div 2 Gross G.Mus 77,    Nett B.Gittus 59

Div 3 Gross D.Ronald 80,    Nett M.Hinsby 57

NTP's  1/10 B.Cowie, 4/13 G.Mus, 6/15 M.Clarke, 9/18 W.Thomas

Balls Down the Line to 64      G.Hill, G.Bannister, A.Johnston, P.Staples, D.Unsworth, M.Harvey, S.Waterworth, J.Morgan, R.Jacobson, R.Salter, K.Lockwood, G.Bird

Womens' Silver Spoon Round  2 4/04/2019

Winner: S Cooper 64
Runner-up: M Garrigan 66

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight  5/4/2019

Sunday to Friday Best Nett D Ollington 61 c/b,

Best Nett Runner-up B Eaton 61

Twilight Winner G Bannister 30.5


Wednesday invitation 3-3-2019

 3/4/2019 A Grade Gross M. Geeves 76, Nett B. Davison 59

B Grade Gross E. Rosinski 85, Nett W. Povey 59

Balls Down the Line to 63  R. Brown, W. Johnson jnr, J. Garrigan, B. Cuthbertson, I. Frawley

Saturday 2BBB Stableford  1/4/2019

Winner Bradley Davison  -  Les Kay 50pt c/b

Second Barry Gittus  -  Shane Deayton 50pt c/b

Third John Etherington  -  Peter Staples 50pt

NTP's  1/10 S Deayton, 4/13 S Lockwood, 6/15 R McGowan, 9/18 T Jago

Balls Down the Line to 47pt      M Kinsby, W Burman, G Bluett, P Kitchener, N Collis, R Goldsmith, B Cuthbertson, B Slade, , , , 

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight  29/3/2019

Sunday to Friday

Best Nett S Deayton 40pt,

Best Nett Runner-up N Collis 39pt

Twilight Winner

D Unsworth 28.5 

Monthly Medal 3 and Silver Spoon Round 1 28/03/2019

Winner: K Allen on cb from J Stoddart 65
Least putts: N Stuart 33


Wednesday Invitation Stableford  27/3/2019

A Grade Winner A.Rees 43pts,     RunnerUp W.Johnson jnr 42pts

B Grade Winner G.Unsworth 39pts,     RunnerUp B.Cuthbertson 37pts

Balls Down the Line to 35c/b      P.Kitchener, H.Bell, G.Sharples, P.Peterson, I.Frawley

H T WOOD MEMORIAL 23/3/2019

Overall Winner D Ronald 54

Div 1 Gross R Salter 65, Nett B Davison 57

Div 2 Gross B Gittus 77, Nett R Goldsmith 56

Div 3 Gross W Burman 79, Nett D Ronald 54

NTP's 1/10 R Brown, 4/13 D Ronald, 6/15 R Salter, 9/18 W Johnston jnr

Balls Down the Line to 64 c/b E Rosinski, M Albury, R Brown, P Rowbottom, P Staples, L Kay, A Eaton, G Bluett, P Kitchener, M Leatherbarrow, G Bannister, R Jones

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight 22/3/2019

Sunday to Friday Best Nett D Ollington 58, Best

Nett Runner-up R Salter 60

Balls Down the Line to 63 S Atkinson, M Patterson, Chicken Run Lady Member H Holstein 30 Twilight Winner A Triffet 22

Runner-Up

A Westbrook 21


Wednesday Invitation Stableford  20/3/2019

A Grade Winner P.Kitchener 42pts,     RunnerUp J.Hickey 39pts

B Grade Winner B.Eaton 42pts,     RunnerUp W.Povey 39pts

Balls Down the Line to 36ptsc/b      R.Salter, D.Ronald, A.Rees, E.Rosinski, P.Eaves

Saturday Stableford  16/3/2019

Div 1 Winner A Jago 44pt, R/UP L Wagner 39pt

Div 2 Winner R McGowan 43ptc/b, R/UP P Martin 43pt

Div 3 Winner G Bird 45, R/UP P Rowbottom 44

NTP's  1/10 Marcus Harvey, 4/13 G Hill, 6/15 P Kitchener, 9/18 P Kitchener

Balls Down the Line to 37 c/b      B Shacklady, M Geeves, Michael Harvey, R Cowie, S Lockwood, S Waterworth, L Kay, G Meaghan, N Collis, P Kitchener, H Schenk, D Mathews

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight 15/3/2019

Sunday to Friday

Best Nett Maurice Robinson 45pt,

Best Nett Runner-up R Davidson 39pt

Twilight Winner G Bannister 27.5

Runner-Up P Martin 29.5

Foursome Championships 2-3-2019

Overall Winners R Salter / L Bennett 74 after 3 hole playoff

A Grade Gross R Salter / L Bennett 74  

A Grade Nett P Peterson/ I Coombe 59.5

B Grade Gross G Mus/ C Coughran 79

B Grade Nett T Lucas/ B Mason 63

C Grade Gross M Hinsby/ W Burman 88

C grade Nett  R Brown/ Marcus Harvey 68

NTP's 1/10 I Coombe, 4/13 G Mus, 6/15 L Bennett,

Balls   P Downie, T Jago, L Kay, S Lockwood, S Waterworth, J Holley,

Women's Stableford 14/03/2019

H Holstein on c/b from K McGinnis 40 points

Monthly Medal No 3  9/3/2019

Overall Winner R Jones 57

Div 1 Gross C Smith 67,    Nett R Jones 57c/b

Div 2 Gross G Bannister 79,    Nett W Thomas 61c/b

Div 3 Gross L Dome 85,    Nett J Harris 61

NTP's  1/10 R Salter, 4/13 R Jones, 6/15 M Harvey, 9/18 R Salter

Balls Down the Line to 65      A Eaton, D Mathews, M Burdon, G Mus, P Martin, R Salter, S Deayton, R McGowen, S Kube, D Ronald, M Albury, G Bluett

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight  8/3/2019

Sunday to Friday

Best Nett G Gates 63, Best Nett

Runner-up M Patterson 64

Chicken Run

Lady Member M Garrigan 29.5

Twilight Winner R Salter 21pt 

Women's Monthly Medal 2 7/03/2019

Winner: M Garrigan 63
Runner-up: M Beattie 66
Least Putts: M Beattie 30

 

Wednesday Invitation Stroke  6/3/2019

A Grade Winner R.Salter 62,     RunnerUp W.Johnson jnr 64

B Grade Winner B.Eaton 62,     RunnerUp M.Patterson 65

Balls Down the Line to 67c/b      M.Geeves, P.Peterson, P.Kitchener, A.Jago, M.Beech-Jones

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight 1/3/2019

Sunday to Friday

Best Nett D Ollington 43pt c/b,

Best Nett Runner-up R Ferguson 43pt

Balls Down the Line to 38pt M Patterson, M Brown, P Korn, S Deayton, ,

Chicken Run  

Lady Member M Aird 34 c/b

Twilight Winner G Bluett 27.5

Runner-Up D Unsworth 31.5

Wednesday Invitation Stableford  27/2/2019

A Grade Winner P Peterson 44pt,     RunnerUp M Geeves 38pt

B Grade Winner B Cuthbertson 40pt,     RunnerUp M patterson 38pt

Balls Down the Line to 36pt c/b      R Martin, R Ferguson, D Ollington, P Wood, P Howe

Saturday Stableford  23/2/2019

Div 1 Winner G.Bluett 39pts c/b, R/UP B.Davison 39pts c/b

Div 2 Winner W Thomas 41pts, R/UP C.Coughran 40pts

Div 3 Winner E.Rosinski 42pts c/b, R/UP S.Booth 42pts c/b

NTP's  1/10 J.Daniels, 4/13 S.Booth, 6/15 K.Patterson, 9/18 W.Johnson jnr.

Balls Down the Line to 36c/b      B.Mason, R.Salter, D.Eaton, P.Downie, K.Patterson, P.Martin, M.Geeves, P.Peterson, T.Rooney, T.Lucas, , 

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight  23/2/2019

Sunday to Friday

Best Nett B Eaton 61,

Best Nett Runner-up D Ollington 62

Twilight

Winner M Clarke 21pt c/b Runner-Up B Gittus 21pt

Balls Down the Line to 63 C/B Maurice Robinson, S Deayton,

Women's4BBB Stableford 21/02/2019

Winners: M Aird J Stoddard 39
on cb from K Allen & V Hemingway

Wednesday Invitation Stableford  20/2/2019

A Grade Winner H.Bell 39pt,     RunnerUp D.Ollington 37pt

B Grade Winner M.Harvey 42pt,     RunnerUp J.Garrigan 40pt

Balls Down the Line to 35pt      R.Wozniak, I.Frawley, B.Slade, B.Eaton, L.MaynardD.Ronald

Saturday Stroke  16/2/2019

Div 1 Gross R.Salter 68,    Nett P.Downie 59

Div 2 Gross P.Peterson 75,    Nett P.Martin 57

Div 3 Gross J.Holley 82,    Nett S.Booth 60

NTP's  1/10 R.Jones, 4/13 G.Turnbull, 6/15 G.Turnbull, 9/18 R.Salter

Balls Down the Line to 62c/b      B.Gittus, K.Patterson, G.Bird, T.Rooney, S.Sherriff, G.Mus, P.Korn, R.Jones, L.Dome, H.Schenk, M.Burdon, M.Clarke

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight 15/2/2019

Sunday to Friday Best Nett D Ollington 40pt,

Best Nett Runner-up R Salter 39pt c/b

Balls Down the Line to 36pt c/b C Poate, J Garrigan, P L Byrne.

Twilight

Winner L Giles 27

Runner-Up B Gittus 29.5

Women's R J Barker Shield and Monthly Medal 1 14/02/2019

Winner: K Allen 67 on c/b from S Cooper
Least putts: M Aird and S Cooper 30

Wednesday Invitation Stableford  13/2/2019

A Grade Winner B Davison 40pt,     RunnerUp J Hickey 38pt

B Grade Winner L kay 39pt,     RunnerUp R Martin 38pt

Balls Down the Line to 36pt c/b      P Eaves, B Eaton, P kitchener, I Frawley, M Beach-jones

MONTHLY MEDAL NO 2  9/2/2019

Overall Winner R Salter 56

Div 1 Gross G Hill 70,    Nett R Salter 56

Div 2 Gross B Davison 76,    Nett R Jacobson 57

Div 3 Gross R Davidson 83,    Nett B Mason 57

NTP's  1/10 B Gittus, 4/13 B Slade, 6/15 S Waterworth, 9/18 I Coombe

Balls Down the Line to 60      J Hickey, J Shreeve, H Schenk, S Deayton, J Etherington, P Rowbottom, N Collis, P Martin, I Coombe, R Cowie, , 

Women's 9 Hole Stableford  7/02/2019

Winner: J Stoddard 19
Runner-up: K Allen 18

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight  9/2/2019

Sunday to Friday

Best Nett M Patterson 57,

Best Nett Runner-up R Teirney 60

Chicken Run

Nett Lady Member D Horne 27.5

Twilight Winner R Jones 21pt

Runner-Up W Thomas 20pt

Balls Down the Line to 62 R Cowie, P Korn,

 

Wednesday Invitation Stroke  6/2/2019

A Grade Winner A Johnston 58c/b,     RunnerUp H Bell 58

B Grade Winner I Frawley 58,     RunnerUp G unsworth 61

Balls Down the Line to 61      P Peterson, M Patterson, D Ollington, W Povey, 

BOAGS SUMMER CUP   2/2/2019

Div 1 Gross R Salter 72 c/b,    Nett G Hill 57

Div 2 Gross B Davison 76,    Nett G Turnbull 54

Div 3 Gross J Holley 84,    Nett S Waterworth 59

NTP's  1/10 G Direen, 4/13 P Peterson, 6/15 C Smith, 9/18 L Dome

Balls Down the Line to 62      R Goldsmith, M Albury, N McGrath, Marcus Harvey, L Bennett, D Crisp, P Peterson, M Hinsby, J Shreeve, R Davidson,G Bluett,S Deayton

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight 1/2/2019

Sunday to Friday

Best Nett S Deayton 43pt,

Best Nett Runner-up R Ferguson 38pt

Balls Down the Line to 37pt L Giles, J Garrigan, W Thomas, J Pearce

Twilight Winner S Deayton 27

Runner-Up R Salter 28.5 c/b

Women's 8 hole Par Competition 31/01/2019

Winner:        M Beattie  0
Runner -up: M Aird +3 

Wednesday Invitation Stableford  30/1/2019

A Grade Winner A Rees 43pt,     RunnerUp R Salter 42pt

B Grade Winner R Ferguson 40pt c/b,     RunnerUp W Povey 40pt

Balls Down the Line to 39pt      M Geeves, P Peterson, G Bluett, R Wozniak, A Johnston

Saturday Stableford  26/1/2019

Div 1 Winner M Albury 42pt, R/UP J Shreeve 41pt c/b

Div 2 Winner D Mathews 42pt c/b, R/UP R Jones 42pt

Div 3 Winner J Holley 43pt c/b, R/UP P Eaves 43pt

NTP's  1/10 E Rosinski, 4/13 R Jones, 6/15 T Lucas, 9/18 P Staples

Balls Down the Line to 40 pt      Marcus Harvey, J Embrey, G Hill, K Patterson, M Hinsby, G Bluett, D Clark, P Staples,  

Women's 9 Hole Stroke 24/01/19

Winner: M Beattie 31 on cb
Runner-up: S Cooper 

Wednesday Invitation Stableford  23/1/2019

A Grade Winner M Geeves 42pt c/b,     RunnerUp D Ollington 42pt

B Grade Winner D Rolph 47pt,     RunnerUp I Frawkey 45pt

Balls Down the Line to 39pt c/b      G Sharples, J Garrigan, D Ronald, E Rosinski, L Kay

Saturday 2BBB Stableford 19/1/2019

Winner D Clark - C Coughran 50pt c/b

Second D Bomford - M Clarke 50pt c/b

Third H Thomas - B Gittus 50pt

NTP's 1/10 I Coombe, 4/13 G Hill, 6/15 H Thomas, 9/18 M Burdon

Balls Down the Line to 46pt     G Hill, G Turnbull, P Eaves, J Embrey, A Johnston, J Hickey, L Kay, B Davison, G Meaghan, I Coombe, G Direen, Marcus Harvey

 

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight 21/1/2019

Sunday to Friday Best Nett P Korn 42pt, Best Nett Runner-up P Woolford 40pt

Balls Down the Line to 38pt c/b R Ferguson Maurice Robinson

Twilight Winner B Gittus 27.5

Runner-Up B Jennings 28

Wednesday Invitation Stableford  16/1/2019

A Grade Winner T Beverley-Smith 45pt,     RunnerUp A Jago 42pt

B Grade Winner P Eaves 47pt,     RunnerUp W povey 42pt

Balls Down the Line to 40pt c/b      I Frawley, D Ronald, J Embery, R Salter, P Howe

MONTHLY MEDAL NO 1  12/1/2019

Overall Winner J Shreeve 58

Div 1 Gross A Jago 73,    Nett G Hill 59

Div 2 Gross J Morgan 78,    Nett J Shreeve 58

Div 3 Gross C Coughran 84,    Nett N McGrath 60

NTP's  1/10 M Reid, 4/13 M Reid, 6/15 S Sherriff, 9/18 T Jago

Balls Down the Line to 62 c/b      P Korn, D Unsworth, M Goldsmith, T Lucas, G Meaghan, W Burman, T Beverley-Smith, J Holley, M Hinsby, K Lockwood, , 

Sunday to Friday, Chicken Run & Twilight  11/1/2019

Sunday to Friday Best Nett R Ferguson 59, Best Nett Runner-up R Gilmour 61

Chicken Run 

Lady Member H Holstein 28

Twilight Winner P Martin 24 Runner-Up R Jones 20

Balls Down the Line to 63 C/B G Langmaid, P Woolford, R Salter, J Garrigan, 

Womens' Opening of the Season Stroke Competition   10/01/2019

Winner: M Aird 63
Runner-up: Di Horne 64

Wednesday Invitation Stableford 9/1/2019

A Grade Winner T Beverley-Smith 40pt, RunnerUp R Salter 38pt

B Grade Winner R Gilmour 44pt, RunnerUp D Brown 43pt

Balls Down the Line to 39pt J Garrigan, W Povey, P Howe, B Mason, E Rosinski

Saturday Stroke  5/1/2019

Div 1 Gross R salter 71,    Nett A Eaton 58

Div 2 Gross J Shreeve 77,    Nett R Jones 57

Div 3 Gross J Holley 82,    Nett E Rosinski 58 c/b

NTP's  1/10 R Jones, 4/13 A Eaton, 6/15 C Smith, 9/18 Mick Harvey

Balls Down the Line to 62 c/b      M Albury, B Gittus, R Gilmour, R Goldsmith, T Rooney, G Bird, T Lucas, D Clark, , , , 

Wednesday Invitation -   2/1/2019

A Grade Gross R Salter 76, Nett T Beverley-Smith 56

B Grade Gross S Atkinson 79, Nett R Gilmour 58c/b

Balls Down the Line to 65c/b      D Ronald, J Embrey, P Eaves, P Peterson, J Etherington


See Competition Results 2018  page for the results for the previous year